W herbacie wykryto ślady pestycydów. W Unii Europejskiej są zakazane

W najnowszym szeroko zakrojonym teście Öko-Test przebadano herbaty, które trafiają na rynek europejski. W herbatach znaleziono wiele chemikaliów, w tym pestycydów, których użycie jest zakazane w UE. Wiele produktów zawierało kontrowersyjny glifosat.

W herbatach znaleziono wiele chemikaliów, w tym pestycydów, których użycie jest zakazane w UE. Wiele produktów zawierało kontrowersyjny glifosat.
W herbatach znaleziono wiele chemikaliów, w tym pestycydów, których użycie jest zakazane w UE. Wiele produktów zawierało kontrowersyjny glifosat.123RF/PICSEL

Pozostałości pestycydów w herbatach to dowód na powszechne stosowanie tych chemikaliów. Pestycydy mogą być niebezpieczne, a wraz z jedzeniem przenikają do naszych organizmów. W wielkim teście niemieckiego ÖKO-TEST wykazano zawartość 12 różnych chemikaliów z grupy pestycydów. Kilka z nich klasyfikuje się jako wysoko niebezpieczne. W teście 24 herbat wykazano również zanieczyszczenie chloranami i innymi roślinnymi toksynami.

11 tys. osób rocznie umiera z powodu zatrucia pestycydami

W teście herbat sprawdzano zawartość pestycydów i innych substancji zawartych w liściach, a nie w naparze. Jak tłumaczy Öko-Test, zawartość pestycydów po zalaniu herbaty wrzątkiem byłaby prawdopodobnie stosunkowo mała. Z testu wynika jednak, że w liściach znaleziono zakazane w UE pestycydy. Np. w jednej czarnej herbacie wykryto 7 różnych pestycydów, w tym dwa zabronione w UE

Takie środki ochrony roślin są jednak stosowane poza Europą i mogą stanowić niebezpieczeństwo dla osób rozpylających chemikalia - zauważają badacze.

To właśnie trudne warunki pracy mieszkańców takich krajów jak Sri Lanka, czy Kenia stanowią wielki problem podkreślający potrzebę zmniejszenia skali wykorzystywania pestycydów - twierdzą autorzy testu. Z powodu ich nadużycia lub nieodpowiedniego stosowania rocznie umierają tysiące osób.

"Wielu z nich rozpyla pestycydy, które są zakazane w naszych uprawach bez odzieży ochronnej. Konsekwencją mogą być objawy zatrucia, a nawet śmierć - co roku na całym świecie z powodu zatrucia pestycydami umiera 11 tys. osób" - podają autorzy testu.

To właśnie trudne warunki pracy mieszkańców takich krajów jak Sri Lanka, czy Kenia stanowią wielki problem podkreślający potrzebę zmniejszenia skali wykorzystywania pestycydów123RF/PICSEL

Rolnictwo ekologiczne - bez pestycydów

ÖKO-TEST poinformowało o wnioskach wyciągniętych z przeprowadzanych testów. Jedynie dwie testowane czarne herbaty otrzymały w teście oceną bardzo dobrą - był to wynik braku chemikaliów w składzie liści oraz zastosowanie ekologicznej formy rolnictwa. W rolnictwie ekologicznym zabronione jest użycie chemicznych i syntetycznych pestycydów. Oznacza to także, że pracownicy na polach nie mają kontaktu z potencjalnie niebezpiecznymi toksynami. 

Pięć rodzajów herbat otrzymało oceną niezadowalającą, co oznacza, że nie przeszło testów. Wiele odmian uzyskało wynik dostateczny.

UE nie zakazuje importu żywności skażonej zabronionymi na terenie wspólnoty pestycydami. Z tego powodu często lądują na naszych talerzach i w kubkach.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas