Licencja na glifosat. Kontrowersyjny środek zostanie z nami na wiele lat
Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie dalszego użycia kontrowersyjnego środka ochrony roślin. Glifosat może być stosowany na terenie UE przez kolejne 10 lat. Każdy kraj ma jednak możliwość redukowania jego użycia.
Komisja Europejska musiała podjąć decyzję w sprawie licencji na użycie glifosatu do grudnia b.r. W ostatnim głosowaniu państwa członkowskie nie doszły do porozumienia w tej kwestii. Decyzję dotyczącą przedłużenia licencji na jego użycie musiało podjąć Komisja.
Glifosat w UE przez kolejne 10 lat
Wiadomo, że przeciwko przedłużeniu licencji na stosowanie herbicydu opowiadały się liczne organizacje proekologiczne oraz wybrane środowiska naukowe z całej Europy. Za użyciem glifosatu były z kolei środowiska rolników, ponieważ ich zdaniem nie ma substytutu, który zastąpiłby ten środek.
Za przedłużeniem licencji na glifosat opowiadała się m.in. Polska. W ostatnim głosowaniu przeciwko przedłużeniu użycia środków z glifosatem były Austria, Luksemburg i Chorwacja. Francja, Niemcy, Belgia i Holandia wstrzymały się od głosu.
Komisja Europejska zgodziła się wprowadzić pewne ograniczenia dotyczące stosowania glifosatu. Stwierdziła w oświadczeniu, że państwa członkowskie mogą indywidualnie ograniczać jego stosowanie na poziomie krajowym i regionalnym, jeśli uznają to za konieczne.
Ograniczenia obejmują też zakaz stosowania glifosatu przed zbiorami (jako środka osuszającego) oraz potrzebę wprowadzenia środków ochronnych, które mają zminimalizować ryzyko kontaktu organizmów niebędących przedmiotem zwalczania z glifosatem.
Glifosat w Europie
Glifosat to najczęściej stosowany herbicyd na świecie i w UE. Środek jest stosowany przed zasiewem roślin, ale jest też wykorzystywany przed zbiorami.
Stosowanie glifosatu budzi kontrowersje ze względu na potencjalne działanie rakotwórcze oraz skażenie i niszczenie środowiska naturalnego - w tym zatruwanie zwierząt. Z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym "The Journal of National Cancer Institute" wynika, że rolnicy mający na roli do czynienia z glifosatem mają w moczu biomarkery, które są powiązane z ryzykiem zachorowania na raka.
Niedawno młody Francuz został uznany za ofiarę oddziaływania pestycydów (będąc w łonie matki) i otrzymał odszkodowanie z funduszu na rzec zofiar pestycydów. Koncern Monsanto oraz Bayer wypłaciły już miliony euro odszkodowań osobom poszkodowanym przez działanie pestycydów.