Nie żyje dwóch myśliwych. Winna może być choroba "jeleni zombie"

Wiktor Piech

Wiktor Piech

Aktualizacja

W Stanach Zjednoczonych na dziwną chorobę zmarło dwóch myśliwych. Badacze uważają, że zarazili się wyniszczającą chorobą od jeleni. Teraz podejrzenia padły na chorobę "jeleni zombie". Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, oznaczałoby to pierwsze przejście tej choroby ze zwierzęcia na człowieka.

W USA zmarły dwie osoby, które prawdopodobnie zaraziły się chorobą "jeleni zombie". Byłby to pierwszy przypadek przeniesienia tej choroby ze zwierzęcia na człowieka
W USA zmarły dwie osoby, które prawdopodobnie zaraziły się chorobą "jeleni zombie". Byłby to pierwszy przypadek przeniesienia tej choroby ze zwierzęcia na człowieka123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Myśliwi w USA zmarli na rzadką chorobę prionową - jest to choroba neurodegeneracyjna, która nieuchronnie prowadzi do zgonu. Wśród objawów można wskazać różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne, psychiatryczne, a także otępienie. Może wystąpić utrata koordynacji ruchowej, odrętwienie, halucynacje, utrata pamięci, agresja, depresja, czy niewyraźna mowa.

Tę chorobę wywołuje nagromadzenie się białek prionowych w ośrodkowym układzie nerwowym, które są glikoproteinami kodowanymi przez genom gospodarza. Wskutek choroby białka zmieniają swoją strukturę przestrzenną, co skutkuje przeistoczeniem ich we wrogie i zakaźne formy.

Nieprawidłowe białka są w stanie przekształcać także inne normalne białka. Wzrastająca liczba tego typu form powoduje szerzenie się patologii i degenerację kolejnych komórek nerwowych. Jedną z chorób prionowych jest tzw. choroba wściekłych krów.

Specjaliści sugerują, że mężczyźni mogli tą chorobą zarazić się od jeleni. Jeżeli te doniesienia okazałyby się prawą, byłby to pierwszy znany przypadek tego typu. Badacze obecnie podkreślają, że "nie znaleziono jeszcze rozstrzygających dowodów".

Tajemnicza choroba, która panoszy się w USA

Naukowcy w swoim ostatnio opublikowanym artykule podają, że w 2022 r. 72-letni mężczyzna nagle zaczął być agresywny i zdezorientowany. W trakcie dochodzenia okazało się, że wraz ze znajomym zjedli mięso jelenia, który pochodził z populacji zakażonej chorobami prionowymi. Badacze sugerują, że chodzi tutaj o słynną już chorobę jeleni zombie. Pod koniec 2023 r. opisywaliśmy ją w serwisie GeekWeek.

Dziwaczna choroba powoduje, że cierpiące na nią zwierzęta drastycznie tracą wagę, zaczynają się potykać, zachowują się w sposób nieobliczalny i doświadczają innych objawów neurologicznych.

Dziwna choroba rozprzestrzenia się po Stanach Zjednoczonych
Dziwna choroba rozprzestrzenia się po Stanach ZjednoczonychRainhard Wiesinger123RF/PICSEL

Dwaj zakażeni mężczyźni zmarli. Po przeprowadzeniu sekcji zwłok okazało się, że w ich mózgach odnaleziono dowody na chorobę Creutzfeldta-Jakoba (CJD), jest to jedna z chorób prionowych.

Jak piszą badacze: "Historia pacjenta, w tym podobny przypadek w jego grupie społecznej, sugeruje możliwe nowe przenoszenie CWD (przewlekła choroba wyniszczająca) ze zwierzęcia na człowieka. Na podstawie modeli naczelnych innych niż ludzie i myszy można stwierdzić prawdopodobne przenoszenie CJD między gatunkami".

W artykule można również przeczytać: "Skupiska sporadycznych przypadków CJD mogą wystąpić w regionach z potwierdzonymi populacjami jeleni CWD, co wskazuje na potencjalną transmisję prionów między gatunkami. Nadzór i dalsze badania są niezbędne, aby lepiej zrozumieć ten możliwy związek".

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Neurology.

Krwawiące jelenie. Zwierzęta przygotowują się do rykowiskaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas