Jeleń

Aktualizacja

Jeleń to potoczna nazwa dla kilku gatunków dużych ssaków z rodziny jeleniowatych. Jelenie charakteryzują się mocnym, często rozgałęzionym porożem, które u wielu gatunków jest zrzucane i odrasta co roku. Preferują różnorodne siedliska – od gęstych lasów, przez łąki, po regiony górskie. Są ważnym elementem ekosystemów.

Jelenie zaliczane są do dużych ssaków.
Jelenie zaliczane są do dużych ssaków.123RF/PICSEL

Jeleń - najważniejsze informacje

Rodzaj:
jeleń
Rodzina:
jeleniowate
Rząd:
cetartiodactyla
Gromada:
ssaki
Typ:
strunowce / kręgowce
Królestwo:
zwierzęta

Jelenie występują w całej Europie, Azji, Ameryce Północnej, Południowej i w Afryce. Bytują zarówno w lasach, jak i na otwartych terenach. Najczęściej zajmują rozległe tereny o mieszanej roślinności, również bagna.

Najważniejsze dla tych zwierząt wymagania to dostęp do wody i pokarmu.

Jelenie – tryb życia i zachowanie

Jelenie należą do zwierząt płochliwych. Z tego powodu stronią od terenów w pobliżu skupisk ludzkich. Znacznie lepiej czują się z dala od miast czy większych osad. Wykazują się spokojem i preferują dzienny tryb życia.

Idealna dieta dla jelenia powinna być bogata w warzywa i owoce.  

Jelenie odżywiają się również korą, suszonymi trawami, pąkami kwiatów, gałązkami i pędami roślinnymi. Istotne dla jeleni jest to, aby w pobliżu ich miejsca żerowania nie było zagrożeń. 

Zwierzęta te żyją w chmarach tej samej płci, a rozpraszają się jedynie w sezonie godowym.

Jelenie – anatomia

Te zwierzęta są zaliczane do dużych ssaków. Ich głowa jest osadzona na długiej szyi, a masywny tułów – na smukłych nogach z racicami. Masa jelenia szlachetnego wstępującego w Polsce oscyluje zwykle wokół 350 kg, choć zdarzają się okazy ważące nawet niespełna 500 kg. 

Samice są mniejsze niż samce i mają dwie pary sutków. Byki jeleniowate rozwijają także poroże, które ma funkcję obronną.  Zrzucane jest początkiem wiosny. Największe poroże można zaobserwować u 12-letnich samców. 

Ubarwienie jeleniowatych zwykle jest jednolite i w odcieniach szarości, brązów i rudości.  

Jelenie – ochrona i zagrożenia 

Jelenie nie należą do gatunków zagrożonych wyginięciem. Naturalnymi wrogami jelenia są niedźwiedzie, rysie, wilki i przede wszystkim ludzie. 

W przypadku gatunków występujących Azji zagrożenie stanowią także tygrysy. 

Sezon łowiecki na jelenie w Polsce trwa zwykle od późnego lata do końcówki zimy, natomiast dokładne daty są ustalane zależnie od województwa. Poza sezonem zwierzęta te są chronione, a polowanie na nie surowo karane. 

Ciekawostki o jeleniach 

  • Jelenie przesypiają nie więcej niż 100 minut na dobę. 
  • Jeleniowate należą do doskonałych pływaków. 
  • Jelenie w naturalnych warunkach zwykle nie żyją dłużej niż 15 lat.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas

Powiązane z tematem Jeleń

Jeleń - wiadomości

Jeleń - wideo