Mieliśmy w Europie ostrygowe rafy. Ich odbudowa graniczy z cudem

Częściej skupiamy się na odległych rafach koralowych, a mało kto wie, że w Europie istnieją rafy ostrygowe. Niegdyś naturalne europejskie siedliska ostryg zajmowały teren o wielkości 17 tys. km kw, a dziś wiele tych ekosystemów zostało zniszczonych.

Rafy ostryg w Europie są wymarłym ekosystemem
Rafy ostryg w Europie są wymarłym ekosystemem123RF/PICSEL

Badacze z Wielkiej Brytanii przeanalizowali obecny stan raf ostrygowych. Jak wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma "Conservation Letters" rafy ostrygowe stanowiły niegdyś schronienie dla różnych gatunków ryb, krabów i rozgwiazd, można było tam spotkać też wiele ptaków. Przez niektórych nazywane były "rafami koralowymi Europy". Dziś jest to niemal wymarły ekosystem.

Nikt nie kojarzy raf pełnych ostryg w Europie

Naukowcy z wysp brytyjskich postanowili wziąć pod lupę ostrygi i przeanalizowali stan przybrzeżnych raf. Wykorzystali dane historyczne z ostatnich 150 lat. Wzięto również pod uwagę liczebność ostryg jadalnych (Ostrea edulis). Gatunek ten tworzy rafy poprzez przyczepianie się do dna morskiego oraz do innych ostryg.

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (ICUN) europejskie rafy ostrygowe zaliczają się do ekosystemów "zniszczonych". Ten termin z kolei to odpowiednik kategorii "wymarłych" wśród pojedynczych gatunków ostryg. Drastyczny spadek ich liczebności jest spowodowany eksploatacją i zanieczyszczeniem wód przez człowieka. Z wyjątkiem miejsc, takich jak Norwegia czy Szwecja, ostrygi żyją głównie w izolacji lub w małych kępach. Jeśli pojawiają się w skupiskach, to zajmują powierzchnię mniejszą niż 0,1 ha, więc aż trudno uwierzyć, że niegdyś powierzchnia europejskich raf ostrygowych była wielkości województwa małopolskiego.

Ostrygi są jednym z największych przysmaków /fot. Maja Danica Pečanićsponsorowane

Ostrygi są niczym filtr

Utrata tak wielkiego siedliska ostryg stanowi problem na wielką skalę. Nie jest to tylko problem gospodarczy, ale też ekologiczny. Ostrygi mogą pomóc rozwiązać wiele problemów związanych ze środowiskiem.

Naukowcy podkreślają, że ostrygi świetnie oczyszczają wodę morską i usuwają z niej nadmiar składników odżywczych. Tym samym utraciliśmy wielki filtr wody. Odbudowa ekosystemów ostryg powinna być prowadzona na międzynarodową skalę.

Nowatorskie odbudowywanie skupisk zwierząt

Jak już wspominaliśmy na łamach Zielonej Interii, australijscy badacze odkryli niedawno, że larwy ostryg przyciągane są przez "atrakcyjne dźwięki morza". Teraz postanowili oni wykorzystać ten fakt, aby odbudować rodzime skupiska tych zwierząt, które z powodu przełowień oraz zanieczyszczeń środowiska uległy drastycznemu zmniejszeniu.

Uczeni z Uniwersytetu w Adelajdzie rozpoczęli działania przyspieszające odbudowę australijskich skupisk ostryg. Do tego celu badacze używają podwodnych głośników, z których emitowany jest dźwięk charakterystycznych trzasków krewetek. Odkryli, że te dźwięki przyciągają larwy ostryg. W związku z tym wykorzystują je, aby przyciągnąć rzeczone mięczaki do odpowiednich miejsc.

QUIZ: Jak dobrze znasz Morze Bałtyckie? Sprawdź swoją wiedzę

Te grzyby rosną nawet po przymrozkach. Boczniaki mają mnóstwo wartościPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas