Rafa koralowa do zobaczenia w Polsce. Bajeczny ekosystem powstaje w Łodzi
Oprac.: Katarzyna Nowak
Nie trzeba jechać do Egiptu. Rafy koralowe są też do zobaczenia w Polsce. Wystarczy wybrać się do Łodzi. Tamtejszy ogród zoologiczny tworzy własną rafę i kieruje się przy tym względami ekologicznymi. Sprawę badała reporterka Polsat News Adrianna Borowicz.
Niestety na świecie coraz trudniej zobaczyć ten cud natury. Przez zmiany klimatu nawet 97 proc. organizmów tworzących rafy doświadczyło tak zwanego stresu temperaturowego. Łódzka inicjatywa pokazuje jak wygląda świat raf koralowych od podszewki.
Bajeczna rafa koralowa powstaje w Łodzi
Rafa koralowa w Łodzi powstaje już od dwóch lat i to na oczach zwiedzających, którzy mogą obserwować subtelne zmiany zachodzące w tym wrażliwym ekosystemie. Na razie jest tu tzw. koralowcowy żłobek. Znajduje się on na zapleczu łódzkiej placówki. Koralowce, które tu przyjeżdżają muszą trafić najpierw na kwarantannę, muszą także być poddane obserwacji. Sprawdza się na przykład to, czy nie dotarły z nimi jakieś pasożyty, którymi mogą się zarazić między sobą koralowce oraz ryby.
"Rafa rośnie bardzo powoli, czyli 2 mm do 2 cm rocznie. Zależy od gatunku koralowca, ale szacujemy, że główny zbiornik będzie gotowy za 10 lat" - mói Michał Gołędowski, kierownik działu edukacji w łódzkim zoo.
Taki ekosystem tworzy się bardzo powoli, ale jak mówią naukowcy z Łodzi, natury nie można pospieszać, tylko cierpliwie czekać aż rozkwitnie. Co ważne, rafa koralowa powstaje bez szkody dla środowiska. Koralowce i ryby, które się tu znajdują nie zostały przywiezione z egzotycznych krajów, ale pochodzą ze szczepków kupionych od prywatnych hodowców. Nielegalny handel koralowcami bezpośrednio niszczy te zanikające ekosystemy.
Drogocenne rafy koralowe
"Dla nas to jest niesamowity sukces, jeżeli uda nam się przenieść takiego koralowca, kiedy osiągnie optymalne rozmiary" - mówi w programie Czysta Polska Polsat News Klaudia Łużniak, opiekun zwierząt w sekcji oceanicznej w łódzkim zoo.
Łódzki zbiornik ma 400 tys. litrów wody, mieszka tu 60 gatunków ryb, w sumie kilkaset sztuk. Koralowce w naturze pobierają pokarm z otoczenia. Wyłapują z wody m.in. zooplankton, lasonogi i krewetki. W niewoli trzeba je karmić. Nurek wchodzi do wody i podaje koralowcom bezpośrednio w otwory gębowe pokarm ze strzykawki.
Rafy koralowe są jednym z najbogatszych ekosystemów na Ziemi, a zajmują zaledwie 1 promil powierzchni oceanów. W Łodzi ten cud natury jest na wyciągnięcie ręki.