Oceany najgorętsze od 400 lat. Wielka Rafa Koralowa zagrożona

Oceany nie były tak ciepłe od co najmniej kilkuset lat. Rosnąca temperatura wód spowodowała duże zagrożenie dla Wielkiej Rafy Koralowej, która jest największym żywym ekosystemem na całym świecie. W ciągu kilku ostatnich lat naukowcy zauważyli aż pięć letnich blaknięć korali.

Oceany najgorętsze od 400 lat. Wielka Rafa Koralowa zagrożona.
Oceany najgorętsze od 400 lat. Wielka Rafa Koralowa zagrożona.123RF/PICSEL

Wielka Rafa Koralowa to największa na świecie struktura wykształcona przez organizmy żywe. Jest tak wielka, że widać ją nawet z kosmosu w postaci jasnej smugi. Rafa położona jest wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii (na Morzu Koralowym). Niestety ekosystem jest zagrożony, na co uwagę zwracają naukowcy.

Oceany najgorętsze od ponad 400 lat

Działalność człowieka wpływa na zmiany klimatu, co przekłada się także na ocieplanie oceanów. Są one najgorętsze od co najmniej 400 lat i z tego powodu Wielka Rafa Koralowa jest zagrożona.

Uczeni z Australii przebadali próbki pobrane z rafy i w tym celu wwiercono się w korale. W podobny sposób badane są słoje drzew. W trakcie analizy dokonywano pomiarów temperatury wody i uzyskane wyniki porównano z wcześniejszymi, które sięgają nawet 1618 r.

Badania wykazały, że temperatury oceanów były stabilne, ale około 1900 r. doszło do wzrostów i jest to związane z działalnością człowieka. Zauważono, że w latach 1960-2024 wody oceaniczne w okresach od stycznia do marca (gdy na półkuli południowej panuje lato) ocieplały się o 0,12 stopni Celsjusza w ciągu dekady.

Wielka Rafa Koralowa odczuwa skutki klimatu

Rosnąca temperatura oceanów ma negatywny wpływ na ekosystem i skutki zmian odczuwa Wielka Rafa Koralowa, która to od 2016 r. przeszła już pięć blaknięć korali. W tym czasie doszło do pięciu z sześciu najcieplejszych okresów od ponad 400 lat.

Świat traci jedną ze swoich ikon. Uważam, że to absolutna tragedia. Trudno pojąć, jak może do tego dochodzić na naszych oczach i za naszego życia. To bardzo, bardzo smutne.
Benjamin Henley, naukowiec z Uniwersytetu w Melbourne

Rosnące temperatury mają negatywny wpływ na korale, które reagują na zmiany wybielaniem. Tego typu anomalie zwiększają ryzyko wymarcia tych organizmów, co byłoby prawdziwą katastrofą przyrodniczą. Tego typu struktury są miejscem życia dla wielu ryb i ponadto chronią wybrzeża przed erozją.

Na problem uwagę zwróciła także NOAA (Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery), która twierdzi, że od lutego 2023 r. masowe blaknięcia raf zaobserwowano w 54 państwach oraz regionach. Warto dodać, że ONZ rekomenduje wpisanie Wielkiej Rafy Koralowej do listy zagrożonego światowego dziedzictwa UNESCO.

Mają nosa do pracy. Włoskie psy szkolone do odnajdywania gniazd żółwi morskichINTERIA.TV© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas