Naukowcy odbudowują skupiska zwierząt, używając muzyki
Mateusz Zajega
Kilka miesięcy temu australijscy badacze odkryli, że larwy ostryg przyciągane są przez atrakcyjne dźwięki morza. Teraz postanowili oni wykorzystać ten fakt, aby odbudować rodzime skupiska tych zwierząt, które z powodu przełowień oraz zanieczyszczeń środowiska uległy drastycznemu zmniejszeniu.
Uczeni z Uniwersytetu w Adelajdzie rozpoczęli działania przyspieszające odbudowę australijskich skupisk ostryg. Do tego celu badacze używają podwodnych głośników, z których emitowany jest dźwięk charakterystycznych trzasków krewetek.
Kilka miesięcy temu naukowcy odkryli, że właśnie wspomniane dźwięki przyciągają larwy ostryg. W związku z tym wykorzystują oni je, aby przyciągnąć rzeczone mięczaki do odpowiednich miejsc.
- W oceanie dźwięki zaaranżowane przez trzaski trzaskającej krewetki dostarczają wskazówek nawigacyjnych używanych przez małe ostrygi do znajdowania zdrowych siedlisk do osiedlenia się i wzrostu - mówi Brittany Williams z Uniwersytetu w Adelajdzie.
- Morskie krajobrazy dźwiękowe są wyciszane po utracie siedlisk na dużą skalę. W laboratorium i w terenie odkryliśmy, że możemy odtworzyć te utracone krajobrazy dźwiękowe i zachęcić małe ostrygi do pływania i osiedlania się na naszych nowych rafach - dodaje.
- Jest to szybkie i niedrogie rozwiązanie, które pozwoli wypełnić luki w bieżących pracach renowacyjnych - twierdzi.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Australia mogła się pochwalić licznymi skupiskami ostryg. Niestety przełowienia przyczyniły się do ich wymierania. Zanieczyszczenie wód i związane z nim różne choroby także wtrąciły swoje trzy grosze.