​Kto zarabia na oceanach

Zaledwie sto międzynarodowych korporacji zdołało zdominować gospodarkę na ocenach. Zbierają 60 proc. zysków zarabiając na tym 1,9 bln dol.

article cover
KAZUHIRO NOGIAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Z badania naukowców z Duke University i Uniwersytetu Sztokholmskiego wynika, że gdyby tych sto korporacji było jednym państwem, stałyby się 16 gospodarką świata.

W badaniu "Oceaniczna 100", które opublikowano w Science Advances, naukowcy skupili się na 16 branżach. Najwięcej zysków przynoszą odwierty morskie. Stąd wśród najlepiej zarabiających na ocenach są m.in. Saudi Aramco i brazylijski Petrobras. - Teraz, gdy wiemy, kim są najwięksi beneficjenci, może to pomóc w poprawie przejrzystości w zakresie zrównoważonego rozwoju i zarządzania oceanami - komentował kierujący badaniem John Virdin z Duke University.  Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wyliczyła, że oceany są źródłem utrzymania dla ponad trzech miliardów ludzi na świecie. Jednak w ośmiu branżach związanych z ocenami (m.in. odwiertach, produkcji i przetwórstwie owoców morza oraz turystyce rejsowej) 45 proc. przychodów generuje zaledwie po 10 firm z każdej tych branż.

Według OECD, z powodu przełowienia, zanieczyszczenia i zmian klimatycznych, ocean jest coraz bardziej zagrożony. Pięć lat temu społeczność międzynarodowa przyjęła tzw. Agendę na rzecz zrównoważonego rozwoju do 2030 r., w której po raz pierwszy zapowiedziała dążenie do "ochrony i zrównoważonego wykorzystywania oceanów, mórz i zasobów morskich".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas