Kontrowersyjna Austriaczka pomoże Putinowi. Chodzi o tygrysy syberyjskie
Kilka lat temu zajmowała stanowisko ministra spraw zagranicznych Austrii, ale przeszła na rosyjską stronę i objęła dyrekcję w koncernie Rosnieft. Władimira Putina zaprosiła nawet na swój ślub. Teraz prezydent Rosji zrobił z niej twarz narodowego programu ochrony tygrysa syberyjskiego.

To ma być program niezwykle ważny dla Rosji, gdzie tygrys syberyjski to zwierzę narodowe. Mówimy o największym z kotów, jakim jest tygrys, a wśród podgatunków tego zwierzęcia właśnie tygrysy syberyjskie osiągają największe rozmiary.
Tygrys syberyjski - narodowy symbol Rosji
Ogromne dzikie koty wciąż żyją wolno wielkich połaciach Azji. Niegdyś zamieszkiwały obszary od Morza Kaspijskiego po Syberię, Chiny i Indonezję, ale wiele podgatunków wymarło (np. tygrys balijski, tygrys jawajski, tygrys kaspijski).
Nadal jednak rozpiętość i różnorodność form i wielkości tygrysów jest ogromna, rzadko spotykana u ssaków. Najmniejszym z podgatunków jest tygrys sumatrzański, który waży 120 kg. Tymczasem największy - tygrys syberyjski - przekracza wagę 300 kg, a rekordzista osiągnął ponad 400 kg.
Ten największy z tygrysów i zarazem największy z kotów zmniejszył swój zasięg do niedużych fragmentów tajgi w Kraju Nadamurskim w Rosji. W chińskiej Mandżurii zapewne już wymarł, aczkolwiek osobniki z Rosji przywędrowują niekiedy na stronę chińską i północnokoreańską. Są też doniesienia o tym, że tygrysy te ocalały w pobliżu linii demarkacyjnej między Koreą Północną i Południową.

Putin traktuje tygrysy jako sprawę kluczową
Rosja uważa, że ochrona największego kota to sprawa priorytetowa, tak jak to miało miejsce w czasach Związku Radzieckiego. Kraj musi mieć bowiem tygrysa. Po rozpadzie ZSRR kłusownictwo zepchnęło tygrysa amurskiego na skraj wymarcia.Teraz Moskwa zamierza wykorzystać kwestię ochrony tego ssaka do swoich celów. Także politycznych i propagandowych.
Jak donosi austriacka gazeta "Kronen Zeitung", Władimir Putin osobiście zaproponował stanowisko ambasadorki akcji ochrony tygrysa syberyjskiego jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci z jego otoczenia.
To była dziennikarka i minister spraw zagranicznych Austrii w latach 2017-2019 Karin Kneissl. Pracowała także jako minister spraw europejskich i integracji w rządzie kanclerza Sebastiana Kurza. Po dymisji Karin Kneissl ściśle związała się z Rosją, została szefową rosyjskiego think tanku Gorki oraz znalazła się w kierownictwie Rosnieftu, rosyjskiego państwowego giganta paliwowego.
Szerokim echem nie tylko w Austrii odbiły się zdjęcia z 2018 r. dokumentujące wizytę Putina na ślubie Kneissl gdy ta była jeszcze w rządzie. Na fotografiach widać jak Austriaczka tańczy z prezydentem Rosji.
Po agresji rosyjskiej na Ukrainę Karin Kneissl wyjechała na stałe do Petersburga w Rosji. Jest dzisiaj zaufaną osobą putinowskiego reżimu, także jego twarzą. Często mówi o "zepsuciu Zachodu" i ostrzega przed wspieraniem Ukrainy, którą nazywa "czarną dziurą pełną terrorystów".
Teraz kontrowersyjna polityczka ma być twarzą ochrony tygrysa syberyjskiego, którego losy na wolności znalazły się w rękach Moskwy.
Kontrowersyjna Austriaczka ma pomagać Amur Tiger Center, rosyjskiej organizacji ochrony przyrody powołanej z inicjatywy prezydenta Władimira Putina. Ma ją reprezentować w kontaktach międzynarodowych.
Rosja szczyci się tym, że populacja tygrysa syberyjskiego w Kraju Nadamurskim wzrosła z zaledwie 40 osobników na koniec II wojny światowej do 600. Ma ich być więcej, a Rosja planuje reintrodukcję w różnych miejscach Syberii.