Jedli pistacje przez dwa tygodnie. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania
Oprac.: Natalia Charkiewicz
Naukowcy z Tufts University w Massachusetts zbadali wpływ pistacji na nasze zdrowie. Od dawna było wiadomo, że te orzeszki są zdrowe i bogate w różne składniki odżywcze, ale badania naukowe rzuciły nowe światło na wcześniej nieznane aspekty. Jak się okazało pistacje… chronią oczy.
“Mamy nadzieję, że ludzie zaczną postrzegać pistacje jako coś więcej niż tylko zdrową przekąskę” - powiedziała "Newsweekowi" prof. Tammy M. Scott z Friedman School of Nutrition Science i Tufts University School of Medicine, główna autorka badania.
Pistacje. Przekąska królów hodowana w USA
Orzeszki pistacjowe są znane od ponad 10 tys. lat, zwłaszcza w Syrii, gdzie były sadzone jako rośliny uprawne. Dziś stanowią przysmak, który zjadany jest raczej okazjonalnie, głównie z powodu wysokiej ceny.
Pistacje to charakterystyczne zielone orzechy w twardej łupinie. Niegdyś były uznawane za przekąskę królów. Jednak z czasem zaczęły zyskiwać popularność całym świecie. W XIX w. trafiły do Stanów Zjednoczonych, gdzie, co ciekawe, aktualnie znajdują się największe plantacje pistacji.
Zdrowie zaklęte w zielonym orzeszku
Już od dawna było wiadomo, że pistacje to świetna, zdrowa i pożywna przekąska. Ma mnóstwo przeciwutleniaczy, dostarcza też sporo minerałów i witamin.
Prozdrowotne właściwości orzeszków postanowili dokładnie zbadać naukowcy z Tufts University. Głównym przedmiotem ich zainteresowania była wysoka zawartość luteiny. Żaden orzech nie ma jej w takim stężeniu, co właśnie pistacja.
Uczestnicy badania zostali losowo podzieleni na dwie grupy, z których jedna kontynuowała swoją zwykłą dietę, a druga dodatkowo jadła ok. 56 g, czyli ok. dwie garści pistacji dziennie. Oznacza to, że spożywali dwukrotnie więcej luteiny niż przed badaniem.
Naukowcy zmierzyli badanym poziom MPOD (pigment plamki żółtej w oku) przed badaniem, w połowie (sześć tygodni od rozpoczęcia) i na koniec (12 tygodni). Wyniki były zaskakujące.
Osoby, które jadły pistacje, doświadczyły znacznego wzrostu MPOD w ciągu zaledwie sześciu tygodni, co sugeruje, że regularne spożywanie pistacji może pomóc w utrzymaniu zdrowia oczu poprzez zwiększenie poziomu luteiny w siatkówce
Odkrycia sugeruje, że regularne spożywanie pistacji mogą być prostym i naturalnym sposobem na wspieranie długoterminowego zdrowia oczu. Jest to szczególnie ważne, gdy starzejemy się i wzrasta ryzyko problemów ze wzrokiem.
Tania alternatywa dla pistacji
Pistacje są drogimi orzechami. Jeśli chcemy zadbać o wzrok w naturalny sposób, jest jeszcze jeden produkt spożywczy, którym możemy się wspomóc. Okuliści i lekarze polecają w tym celu popularne warzywo. Jest to… marchew.
Jak już wspominaliśmy, marchew (Daucus carota L.) to popularne warzywo korzeniowe z rodziny selerowatych. Jest uprawiana głównie dla jadalnego korzenia, bogatego w beta-karoten, witaminę A, witaminy z grupy B, C, E oraz K, a także błonnik. Ma również zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym oraz pozytywnie wpływa na zdrowie oczu.