Jedli pistacje przez dwa tygodnie. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania

Naukowcy z Tufts University w Massachusetts zbadali wpływ pistacji na nasze zdrowie. Od dawna było wiadomo, że te orzeszki są zdrowe i bogate w różne składniki odżywcze, ale badania naukowe rzuciły nowe światło na wcześniej nieznane aspekty. Jak się okazało pistacje… chronią oczy.

Na co są dobre pistacje?
Na co są dobre pistacje?123RF/PICSEL

“Mamy nadzieję, że ludzie zaczną postrzegać pistacje jako coś więcej niż tylko zdrową przekąskę” - powiedziała "Newsweekowi" prof. Tammy M. Scott z Friedman School of Nutrition Science i Tufts University School of Medicine, główna autorka badania.

Pistacje. Przekąska królów hodowana w USA

Orzeszki pistacjowe są znane od ponad 10 tys. lat, zwłaszcza w Syrii, gdzie były sadzone jako rośliny uprawne. Dziś stanowią przysmak, który zjadany jest raczej okazjonalnie, głównie z powodu wysokiej ceny.

Pistacje to charakterystyczne zielone orzechy w twardej łupinie. Niegdyś były uznawane za przekąskę królów. Jednak z czasem zaczęły zyskiwać popularność całym świecie. W XIX w. trafiły do Stanów Zjednoczonych, gdzie, co ciekawe, aktualnie znajdują się największe plantacje pistacji.

Zdrowie zaklęte w zielonym orzeszku

Już od dawna było wiadomo, że pistacje to świetna, zdrowa i pożywna przekąska. Ma mnóstwo przeciwutleniaczy, dostarcza też sporo minerałów i witamin.

Prozdrowotne właściwości orzeszków postanowili dokładnie zbadać naukowcy z Tufts University. Głównym przedmiotem ich zainteresowania była wysoka zawartość luteiny. Żaden orzech nie ma jej w takim stężeniu, co właśnie pistacja.

Uczestnicy badania zostali losowo podzieleni na dwie grupy, z których jedna kontynuowała swoją zwykłą dietę, a druga dodatkowo jadła ok. 56 g, czyli ok. dwie garści pistacji dziennie. Oznacza to, że spożywali dwukrotnie więcej luteiny niż przed badaniem.

Naukowcy zmierzyli badanym poziom MPOD (pigment plamki żółtej w oku) przed badaniem, w połowie (sześć tygodni od rozpoczęcia) i na koniec (12 tygodni). Wyniki były zaskakujące.

Osoby, które jadły pistacje, doświadczyły znacznego wzrostu MPOD w ciągu zaledwie sześciu tygodni, co sugeruje, że regularne spożywanie pistacji może pomóc w utrzymaniu zdrowia oczu poprzez zwiększenie poziomu luteiny w siatkówce
stwierdziła dr Scott, główna autorka badania

Odkrycia sugeruje, że regularne spożywanie pistacji mogą być prostym i naturalnym sposobem na wspieranie długoterminowego zdrowia oczu. Jest to szczególnie ważne, gdy starzejemy się i wzrasta ryzyko problemów ze wzrokiem.

Naukowcy odkryli, że jedzenie dwóch garści pistacji dziennie może pozytywnie wpływać na wzrok123RF/PICSEL

Tania alternatywa dla pistacji

Pistacje są drogimi orzechami. Jeśli chcemy zadbać o wzrok w naturalny sposób, jest jeszcze jeden produkt spożywczy, którym możemy się wspomóc. Okuliści i lekarze polecają w tym celu popularne warzywo. Jest to… marchew.

Jak już wspominaliśmy, marchew (Daucus carota L.) to popularne warzywo korzeniowe z rodziny selerowatych. Jest uprawiana głównie dla jadalnego korzenia, bogatego w beta-karoten, witaminę A, witaminy z grupy B, C, E oraz K, a także błonnik. Ma również zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym oraz pozytywnie wpływa na zdrowie oczu.

Zakupy w sklepach są droższe o średnio o 24 proc. niż rok temu. Reporter Polsat News z PoznaniaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas