Chemikalia w największych głębinach. Odpady docierają nawet na dno oceanów

Próbki pobrane na dnie głębokiego rowu oceanicznego zawierają alarmująco wysokie poziomy chemikaliów przemysłowych. Chemikalia znane jako PCB zostały zakazane na całym świecie w latach 80., ale do dziś odnajdowane są w niedostępnych obszarach oceanu.

Mimo że chemikalia PCB są zakazane od wielu lat, to naukowcom udało się odkryć je na dnie oceanu
Mimo że chemikalia PCB są zakazane od wielu lat, to naukowcom udało się odkryć je na dnie oceanu123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Dziesięciolecia po tym, jak producenci zaprzestali produkcji szkodliwych chemikaliów używanych np. w sprzęcie elektrycznym, ślady tych chemikaliów znaleziono w głębokim rowie morskim.

Polichlorowane bifenyle zanieczyszczają dno oceanów

W badaniu opublikowanym w "Nature Communications" naukowcy donoszą o wykryciu chemikaliów PCB na dnie rowu Atacama u wybrzeży Ameryki Południowej. Podczas ekspedycji w 2018 r. zespół pobrał osady z pięciu miejsc wzdłuż rowu. Próbki pobrano na głębokościach od 2500 metrów do 8000 metrów. "Znaleźliśmy PCB we wszystkich miejscach i we wszystkich 50 warstwach osadów" - napisali autorzy badania.

PCB, czyli polichlorowane bifenyle, to składająca się z ponad 200 indywidualnych związków grupa syntetycznych chemikaliów, które kiedyś były szeroko stosowane w urządzeniach elektrycznych i materiałach budowlanych. Trafiały następnie do ekosystemów, i, z pożywieniem, do organizmów ludzi. Mogły powodować uszkodzenie wątroby i poważne problemy skórne. Zostały zakazane na całym świecie w latach 70. i 80. XX wieku.

Według National Oceanic and Atmospheric Administration niektóre PCB mogą rozkładać się w środowisku. Jednak sposób ich rozkładu zależy od środowiska i składu chemicznego. Dlatego naukowcy są w stanie znaleźć te chemikalia w osadach na dnie oceanu ponad 30 lat po wprowadzeniu zakazu ich produkcji.

Ukryty magazyn zanieczyszczeń

Stężenie PCB na dnie Rowu Atacama nie jest bardzo wysokie. Ich stężenie w Bałtyku jest 300 razy wyższe. Ale badaczy niepokoi sama lokalizacja, w której zostały odkryte. "Próbki Atacama nie wykazują bardzo wysokich stężeń, ale nikt nie spodziewałby się znaleźć zanieczyszczeń w takim miejscu" - stwierdza Ronnie N. Glud, dyrektor Duńskiego Centrum Badań Hadal na Uniwersytecie Południowej Danii.

Według badań chemikalia PCB nie rozkładają się łatwo w wodzie. Wiążą się z materiałem organicznym, który opada na dno oceanu i gromadzą się w głębinach. Naukowcy chcą teraz przeprowadzić porównawcze badania w innych głębokich rowach oceanicznych.

"Będziemy również badać absorpcję u zwierząt żyjących na dnie, aby spróbować zrozumieć, w jaki sposób rozprzestrzeniają się zanieczyszczenia i jak mogą wpływać na sieć pokarmową w rowie głębinowym. Zbadamy również, w jaki sposób społeczność drobnoustrojów w rowie głębinowym może przyczynić się do degradacji niektórych zanieczyszczeń" - mówi Anna Sobek, główna autorka badania i badaczka z Uniwersytetu Sztokholmskiego.

Poznań. Najbardziej rowerowe miasto w PolsceSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas