Wielka Pacyficzna Plama Śmieci roi się od gatunków inwazyjnych

Olbrzymie skupisko dryfujących śmieci i odpadów z plastiku znajdujące się na Oceanie Spokojnym ma nieproszonych gości. Naukowcy odkryli, że gigantyczną plamę śmieci zamieszkują gatunki inwazyjne, które naturalnie nie występują na szerokich wodach Pacyfiku.

article cover
Agencja FORUM
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Naukowcy odkryli, że na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci mieszka wielu nieproszonych gości. Bezkręgowce dryfują po otwartych wodach razem z odpadami
Naukowcy odkryli, że na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci mieszka wielu nieproszonych gości. Bezkręgowce dryfują po otwartych wodach razem z odpadami Ocean Voyages Institute / Zuma Press / ForumAgencja FORUM

O tym, że na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci zaczęły żyć zwierzęta i rośliny wiemy już od pewnego czasu. Niedawno udało się także ustalić, które kraje świata stoją za tak ogromnym zaśmieceniem mórz. Okazało się, że główni winowajcy gigantycznej plamy śmieci to tak naprawdę sześć państw, na czele których są Chiny.

Zwierzęta i rośliny na wielkiej wyspie śmieci

Przypomnijmy - Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, znana także ze względu na swoje olbrzymie rozmiary jako Wielka Pacyficzna Wyspa Śmieci znajduje się na północnym Pacyfiku między Kalifornią a Hawajami. Szacuje się, że ma ona powierzchnię 1,6 mln kilometrów kwadratowych i zawierać może aż 130 tys. ton odpadów, takich jak sieci rybackie, sprzęt do połowu i śmieci z plastiku.

W 2021 r. naukowcy poinformowali, że na wyspie żyją zwierzęta i rośliny. m.in. zawilce, podobne do krewetek obunogi oraz organizmy spokrewnione z meduzami.

Dalsze badania, wyniki których opublikowano teraz na łamach "Nature", nie tylko potwierdziły poprzednie doniesienia, ale wskazały na kolejne zagrożenie. Okazuje się, że gatunki żyjące na środku Oceanu Spokojnego nie mają nic wspólnego z otwartymi wodami i "zawędrowały" na Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci. Są to zatem gatunki inwazyjne dla ekosystemów pelagicznych, czyli głębokich wód oceanu.

Naukowcy badają Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci od wielu lat. Udało się ustalić, że na zawierającej m.in. plastikowe odpady powierzchni ok. 1,6 mln kilometrów kwadratowych żyją już zwierzęta i rośliny
Naukowcy badają Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci od wielu lat. Udało się ustalić, że na zawierającej m.in. plastikowe odpady powierzchni ok. 1,6 mln kilometrów kwadratowych żyją już zwierzęta i roślinyOcean Voyages Institute / Cover Images / ForumAgencja FORUM

Bezkręgowce są stałymi bywalcami Wielkiej Pacyficznej Wyspy Śmieci

"Analiza dryfujących szczątek plastiku we wschodniej części subtropikalnego wiru na północnym Pacyfiku wykazała 37 taksonów nadbrzeżnych bezkręgowców, pochodzących głównie z Zachodniego Pacyfiku" - wskazują badacze pod kierownictwem Linsey Haram. "Jest ich trzykrotnie więcej niż taksonów pelagicznych" - podkreślają naukowcy.

Badaczom udało się na dodatek dowieść, że gatunki inwazyjne znajdowały się na ponad 70 proc. przebadanych próbek odpadów pobranych z Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Jak sugerują naukowcy, muszą one bytować w tym miejscu już od dłuższego czasu.

"Wygląda na to, że gatunki nadbrzeżne egzystują teraz na otwartym oceanie jako istotna część neopelagicznej społeczności wspomaganej przez olbrzymie i rozlewające się morze plastikowych śmieci" - podsumowuje Linsey Haram i jej zespół.

Gigantyczna plama śmieci zagraża ZiemiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas