Jest komunikat w sprawie zagrożenia wód gruntowych po pożarze w Warszawie

Pożar hali przy ul. Marywilskiej nie stanowi zagrożenia dla wód gruntowych i cieków. Od godziny 3.30 w nocy paliła się tam hala centrum handlowego na północy Warszawy. - Woda popożarowa zebrała się na zabetonowanym podłożu - poinformował rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Karol Kierzkowski. Informację podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na TVN24.

Pożar przy ul. Marywilskiej w Warszawie
Pożar przy ul. Marywilskiej w WarszawieAttila Husejnow/SOPA Images/ShutEast News

Jak poinformował st. bryg. Karol Kierzkowski, pożar hali kompleksu handlowego przy ul. Marywilskiej w Warszawie nie stanowi zagrożenia dla wód gruntowych i cieków. "Będziemy musieli zwrócić uwagę na wodę popożarową, którą trzeba będzie zebrać" - powiedział. Dodał, że podłoże, na którym stoi zniszczona hala jest zabetonowane, dzięki czemu woda zebrała się w jednym miejscu i nie ma ryzyka, że przeniknie do gruntu.

Według przekazanych przez rzecznika informacji, dogaszanie pogorzeliska będzie wymagało użycia ciężkiego sprzętu, by rozgiąć elementy konstrukcyjne i dotrzeć do wszystkich miejsc, gdzie jeszcze tli się ogień. Dym będzie się więc jeszcze unosił przez kilkanaście godzin. "Po zakończeniu akcji na miejscu działać będą specjaliści, którzy ustalać będą przyczyny pożaru" - powiedział Kierzkowski.

Mobilne laboratorium straży pożarnej na bieżąco bada stężenie zanieczyszczeń w powietrzu nad Łomiankami, gdzie wiatr przeniósł chmurę dymu - poinformował Kierzkowski. "Mamy lekkie przekroczenia, ale nie są one niebezpieczne dla życia i zdrowia" - zapewnił.

Będziemy musieli zwrócić uwagę na wodę popożarową, którą trzeba będzie zebrać
Pożar przy ul. Marywilskiej w Warszawie
Pożar przy ul. Marywilskiej w WarszawieNORBERT OFMANSKI/REPORTEREast News

Pogorzelisko w Warszawie jest zabezpieczane

Na miejscu pożaru jest również kilkudziesięciu policjantów zabezpieczających teren. Mundurowi z wydziału ruchu drogowego blokują dojazd do płonącego centrum handlowego - poinformował PAP podkom. Jacek Wiśniewski Komendy Stołecznej Policji. "Po zakończeniu działań straży pożarnej policjanci będą sprawdzać pogorzelisko. Nie ma zgłoszeń o osobach poszkodowanych - zarówno z centrum handlowego, jak i okolicznych mieszkańców" - powiedział Wiśniewski.

Jak poinformowała KSP na Twitterze, że zaczynają się czynności "zmierzające do ustalenia okoliczności powstania pożaru". "Praca naszych śledczych będzie między innymi obejmowała przesłuchanie świadków, zabezpieczenie okolicznego monitoringu, a przede wszystkim współpracę z biegłym z zakresu pożarnictwa. Na określenie dokładnej przyczyny pożaru trzeba jeszcze poczekać" - poinformowano

źródło: PAP

Żółta woda w Bałtyku. Czy są powody do obaw?materiały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas