13-latka dokonała niezwykłego odkrycia. To był tajemniczy mięsożerca
Dużą rezolutnością wykazała się 13-letnia dziewczynka z Chin, która w skałach niedaleko Wulan w prowincji Gansu w środkowych Chinach natknęła się na dziwne odciski. Zawiadomiła służby, a te długo próbowały ustalić, co zostawiło te odciski. I jak bardzo posuwają nas te ślady do przodu w wiedzy o dinozaurach.
Naukowcy mówią o takich znaleziskach Grallator. To nie do końca określony rodzaj dwunożnego, drapieżnego dinozaura. Odciski takich zwierząt znaleziono w wielu miejscach na świecie, nie tylko w Chinach. Także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Australii, Indiach, jak również w wielu miejscach Europy np. Walii czy Włoszech.
To trójpalczaste odciski stóp o wielkości od 10 do 20 centymetrów. Chociaż ślady pokazują tylko trzy palce, osoby, które je pozostawiły, prawdopodobnie miały od czterech do pięciu palców na stopach. Trudno dopasować takie tropy do dokładnego gatunku dinozaura, który je pozostawił, ale niekiedy się to udaje. Ostatnie tropy grallatora z Chin w Liaoning zostały ostatecznie zakwalifikowane jako pozostałości obecności kaudipteryksa, opierzonego teropoda azjatyckiego z wczesnej kredy.
Młoda Chinka znalazła bezcenne odciski
13-letnia Chinka odnalazła takie tropy niedaleko Wulan w prowincji Gansu. Roztropnie zaaferowała odpowiednie służby i naukowcy zabezpieczyli bezcenne znalezisko. Dość długo trwało ustalanie, z czym właściwie mamy do czynienia.
Być może ślady zostawiło zwierzę podobne do celofyza - jednego z najstarszych znanych dinozaurów, który żył w późnym triasie na terenach Ameryki Północnej i południowej Afryki. Znalezisko z Gansu to kopalnia informacji o zachowaniach takich dinozaurów, bowiem mamy to rozrzucone na sporym terenie całe ścieżki skamieniałych tropów, które ciągną się równolegle. To sugeruje stadne zachowania tych zwierząt, życie przez nie w grupach. Mamy tu 12 różnych ścieżek zwierząt podążających w jednym kierunku, zatem nieprzypadkowo i do tego w tym samym czasie.
Zwierzę określone roboczo jako Grallator ssatoi najwyraźniej było bardzo liczne w tym regionie, tworzyło stada i jego członkowie trzymali się bardzo blisko siebie. Chińczycy po latach badań ogłosili, że znalezisko 13-latki datowane jest na mniej więcej 130 milionów lat. O sprawie donosi "Historical Biology".
Ta okolica słynie ze sporej liczby skamieniałych śladów dinozaurów. Znaleziono tu odciski nie tylko zwierzęcia określonego jako grallator, ale również należące do rodzajów Eubrontes i Asianopodus. Wszystko to ichnorodzaje, czyli zwierzęta opisane wyłącznie na podstawie skamieniałych tropów czy innych śladów. tzw. skamieniałości śladolwych.