Emisje w Polsce głównie z węgla. Więcej CO2 w UE generują tylko dwa kraje
Oprac.: Katarzyna Nowak
Główny Urząd Statystyczny opublikował statystyki dotyczące śladu węglowego generowanego przez Polskę i inne europejskiej kraje. Dane potwierdzają, że zdecydowana większość emisji w Polsce jest wynikiem spalania paliw kopalnych.
GUS w najnowszym zestawieniu "Statystyki zmian klimatu. Polska na tle Europy" opublikował dane na temat europejskich emisji gazów cieplarnianych, ale nie zabrakło też zestawienia światowych emitentów gazów cieplarnianych.
Największym emitentem na świecie są Chiny - są odpowiedzialne za 30 proc. emisji. Na drugim miejscu plasują się Stany Zjednoczone - ponad 11 proc., a na trzecim Indie z udziałem w globalnej emisji niemal 8 proc.
Zmiany klimatu na kontynencie. Polska na tle Europy
W Europie największymi emitentami gazów cieplarnianych są Niemcy (1,29 proc.) i kolejno: Francja (0,73 proc.), Wielka Brytania (0,72 proc.) i Włochy (0,71 proc.).
Według danych opublikowanych przez GUS Polska w 2023 r. odpowiadała za niecałe 0,7 proc. emisji gazów cieplarnianych w Europie. Jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla i podtlenku azotu, to zajmujemy 3. miejsce (za Niemcami i Włochami) i jesteśmy na 5. miejscu pod względem emisji metanu.
Francja emituje najwięcej metanu i podtlenku azotu. Nadal jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń i emisji w Europie pozostaje rolnictwo (10,5 proc.).Polska zresztą znalazła się na czwartym miejscu, jeśli chodzi o zużycie szkodliwych dla środowiska nawozów azotowych i podobnie na czwartej pozycji pod względem liczby hodowanego bydła (podsumowanie 2023 r.).
GUS wymienia, że w 2023 r. niemal 80 proc. emisji gazów cieplarnianych w naszym kraju pochodziło z przemysłu paliw kopalnych, czyli spalania ropy, węgla i gazu. To właśnie podczas spalania stałych paliw kopalnych (wszystkie odmiany węgla kamiennego i brunatnego oraz produkty węglowe, np. koks) emitowane są największe ilości gazów cieplarnianych.
Sposobami na ograniczenie tych zanieczyszczeń jest stosowanie niskoemisyjnych źródeł energii oraz poprawa efektywności energetycznej. W Polsce największy udział w OZE mają energia wiatrowa oraz słoneczna.
Człowiek napędza zmianę
Gazy cieplarniane to składniki atmosfery ziemskiej, które mają zdolność zatrzymywania energii słonecznej w obrębie atmosfery ziemskiej. Do gazów cieplarnianych zalicza się m.in.: dwutlenek węgla (CO2 ), metan (CH4 ), podtlenek azotu (N2 O) oraz wytwarzane przez człowieka gazy przemysłowe: fluorowęglowodory (HFCs), perfluorowęglowodory (PFCs), sześciofluorek siarki (SF6) oraz trójfluorek azotu (NF3).
Źródłami antropogenicznych emisji są głównie: energia, transport, procesy przemysłowe i użytkowanie produktów, gospodarowanie odpadami, rolnictwo, użytkowanie gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwo.
Działalność człowieka znacznie przyczynia się do akumulacji gazów, co wpływa na wzmocnienie efektu cieplarnianego w atmosferze i zmianę klimatu Ziemi.