U nas jest zakazana. Amerykanie nadal pieką z niej chleb

Oprac.: Justyna Nachman

Bromian potasu to związek chemiczny stosowany niegdyś w przemyśle spożywczym jako ulepszacz żywności. Jego dodatek do mąki poprawiał strukturę wyrabianego ciasta i zwiększał pulchność wypieków. Coraz mniejsza ilość krajów dopuszcza jego wykorzystywanie do produkcji żywności z uwagi na działanie rakotwórcze. Sprawdź, czym jest bromian potasu i w jakich krajach jest zakazany.

W USA dozwolone jest stosowanie bromianu potasu, jako polepszacza mąki. Związek ten został uznany za rakotwórczy.
W USA dozwolone jest stosowanie bromianu potasu, jako polepszacza mąki. Związek ten został uznany za rakotwórczy.123RF/PICSEL

Czym jest bromian potasu?

Bromian potasu to nieorganiczny związek chemiczny z grupy bromianów, stosowany niegdyś jako ulepszacz w produkcji żywności. Był wówczas wykorzystywany m.in. jako środek bielący i przyspieszający dojrzewanie mąki, w procesie słodowania piwa oraz do produkcji niektórych gatunków sera. Do 2005 roku bromian potasu był także składnikiem płynów do trwałej ondulacji na zimno. Co ciekawe związek ten znalazł również zastosowanie w przemyśle pirotechnicznym do produkcji petard.

Bromian potasu ma postać krystalicznego proszku, pozbawionego smaku i zapachu. Stosowany jako polepszacz mąki wzmacniał ciasto i umożliwiał jego lepsze wyrastanie. Obecnie związek ten jest uważany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) za substancję rakotwórczą kategorii 2B, tj. prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi.

Czy w Polsce stosuje się bromian potasu do produkcji chleba?

W 1992 r. FAO/WHO zakazał stosowania bromianu potasu jako dodatku do żywności. Związek ten nie jest dopuszczony do wykorzystywania w produktach spożywczych na terytorium Unii Europejskiej, dlatego w Polsce nie stosuje się bromianu potasu do produkcji mąki. Podobny zakaz obowiązuje od 1994 r. w Kanadzie, od 2001 r. na Sri Lance oraz od 2005 r. w Chinach. Związek ten jest zakazany również w Nigerii i Brazylii.

Bromian potasu nie został zakazany w Stanach Zjednoczonych. Według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) dopuszczalne poziomy bromianów w pełnej mące pszennej powinny być niższe od 75 mg/kg, podczas gdy w białej mące < 50 mg/kg. Chociaż związek ten nie został zakazany, od 1991 r. FDA zachęca piekarzy do dobrowolnego zaprzestania jego stosowania do wypieków. W Kalifornii natomiast wymagana jest etykieta ostrzegawcza, gdy mąka jest bromowana.

Źródła:

1) WHO Technical Report Series: 828, Thirty-ninth report of the Joint FAO/ WHO Expert Committee on Food Additives, Geneva 1992, s. 29–30.

2) U.S. FDA (2006). Food Additive Status List. Center for Food Safety and Applied Nutrition. Food and Drug Administration. Washington

Polska będzie musiała naprawić 20 proc. natury. Cel w zasięgu ręki?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas