U nas jest zakazana. Amerykanie nadal pieką z niej chleb
Oprac.: Justyna Nachman
Bromian potasu to związek chemiczny stosowany niegdyś w przemyśle spożywczym jako ulepszacz żywności. Jego dodatek do mąki poprawiał strukturę wyrabianego ciasta i zwiększał pulchność wypieków. Coraz mniejsza ilość krajów dopuszcza jego wykorzystywanie do produkcji żywności z uwagi na działanie rakotwórcze. Sprawdź, czym jest bromian potasu i w jakich krajach jest zakazany.
Czym jest bromian potasu?
Bromian potasu to nieorganiczny związek chemiczny z grupy bromianów, stosowany niegdyś jako ulepszacz w produkcji żywności. Był wówczas wykorzystywany m.in. jako środek bielący i przyspieszający dojrzewanie mąki, w procesie słodowania piwa oraz do produkcji niektórych gatunków sera. Do 2005 roku bromian potasu był także składnikiem płynów do trwałej ondulacji na zimno. Co ciekawe związek ten znalazł również zastosowanie w przemyśle pirotechnicznym do produkcji petard.
Bromian potasu ma postać krystalicznego proszku, pozbawionego smaku i zapachu. Stosowany jako polepszacz mąki wzmacniał ciasto i umożliwiał jego lepsze wyrastanie. Obecnie związek ten jest uważany przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC) za substancję rakotwórczą kategorii 2B, tj. prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi.
Czy w Polsce stosuje się bromian potasu do produkcji chleba?
W 1992 r. FAO/WHO zakazał stosowania bromianu potasu jako dodatku do żywności. Związek ten nie jest dopuszczony do wykorzystywania w produktach spożywczych na terytorium Unii Europejskiej, dlatego w Polsce nie stosuje się bromianu potasu do produkcji mąki. Podobny zakaz obowiązuje od 1994 r. w Kanadzie, od 2001 r. na Sri Lance oraz od 2005 r. w Chinach. Związek ten jest zakazany również w Nigerii i Brazylii.
Bromian potasu nie został zakazany w Stanach Zjednoczonych. Według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) dopuszczalne poziomy bromianów w pełnej mące pszennej powinny być niższe od 75 mg/kg, podczas gdy w białej mące < 50 mg/kg. Chociaż związek ten nie został zakazany, od 1991 r. FDA zachęca piekarzy do dobrowolnego zaprzestania jego stosowania do wypieków. W Kalifornii natomiast wymagana jest etykieta ostrzegawcza, gdy mąka jest bromowana.
Źródła:
1) WHO Technical Report Series: 828, Thirty-ninth report of the Joint FAO/ WHO Expert Committee on Food Additives, Geneva 1992, s. 29–30.
2) U.S. FDA (2006). Food Additive Status List. Center for Food Safety and Applied Nutrition. Food and Drug Administration. Washington