Zmiany w Tatrzańskim Parku Narodowym. Droższe bilety i zamknięte szlaki
Tatrzański Park Narodowy poinformował o istotnych zmianach, z którymi muszą zapoznać się wszyscy turyści. Chodzi o podwyższenie cen biletów uprawiających do wejścia na teren parku oraz zamknięcie szlaków w konkretnych godzinach.
Tatrzański Park Narodowy wydał 3 marca komunikat turystyczny. Mowa w nim między innymi o zamknięciu szlaków - po zmierzchu do świtu - na terenie parku. TPN podwyższył też ceny biletów wstępu.
Zamknięte szlaki w Tatrach
W okresie od 1 marca do 30 listopada władze parku wprowadziły w określonych godzinach zakaz poruszania się po wszystkich szlakach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Rozporządzenie obowiązuje od zmierzchu do świtu. Powodem tych obostrzeń jest potrzeba ochrony zwierząt bytujących na tym obszarze, a które prowadzą nocny tryb życia. Nocne wędrówki mogą być także potencjalnie niebezpieczne dla samych turystów.
Do 15 maja TPN zamknął całkowicie trzy odcinki szlaków: Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Przełęcz Kondracka, Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko.
Co więcej, TPN ogłosił zakaz poruszania się po trzech popularnych szlakach do 8 rano do 15 maja. Wytyczne dotyczą odcinków szlaków: Polana Chochołowska - Bobrowiecki Żleb - Grześ,Bobrowiecka Przełęcz - Bobrowiecki Żleb - Grześ oraz Grześ - Długi Upłaz - Rakoń.
Z uwagi na ochronę bytujących w parku nietoperzy od 1 listopada do 26 kwietnia zamknięta jest Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej.
TPN przypomina, że po słowackiej stronie Tatr do 31 maja wszystkie szlaki powyżej schronisk są zamknięte. Wybierając się w słowackie Tatry należy również pamiętać o zakazie wprowadzania psów na teren parku narodowego.
Droższe bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego
TPN podwyższył ceny biletów wstępu na teren parku narodowego. Za bilet normalny zapłacimy teraz 10 zł (a nie 9 zł), a bilet ulgowy będzie można kupić w cenie 5 zł (poprzednia cena wynosiła 4,50 zł). Bilety wstępu można kupić w kasie na terenie parku lub w internecie (e-bilet).
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego informują, że pieniądze pobierane za wstęp do parku narodowego są przeznaczane m.in. na ochronę przyrody, remont szlaków i tworzenie infrastruktury, działania edukacyjne, a 15 proc. kwoty z każdego bieltu trafia do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Bilety do parku narodowego drożeją każdego roku.