Zastawiał pułapki na bażanty i zabijał. Odpowie za kłusownictwo

53-letni mężczyzna z gminy Michów w województwie lubelskim kłusował na bażanty. Policja zatrzymała podejrzanego i zarekwirowała pułapki, które rozstawiał, aby łapać ptaki. Za kłusownictwo grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.​

Policjanci z Wydziału Kryminalnego lubartowskiej komendy wraz z funkcjonariuszami Straży Leśnej zatrzymali osobę, która odpowie za kłusownictwo. Mundurowi ustalili, że 53-letni mężczyzna bezprawnie wszedł w posiadanie tusz bażantów. Sprawca usłyszał już zarzuty w tej sprawie i przyznał się do kłusowania.

Kłusował na bażanty. Został zatrzymany

KPP Lubartów podaje, że zatrzymany mężczyzna zastawiał wnyki na terenie lasu. W trakcie przeszukania mieszkania i posesji funkcjonariusze znaleźli urządzenie służące do chwytania dzikiego ptactwa. W związku z tym został zatrzymany i przewieziony do jednostki policji.

Reklama

Mężczyzna będzie odpowiadał przed sądem. Za kłusownictwo grozi mu nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Każdego roku w lasach dochodzi do podobnych przypadków. Kłusownicy zabijają rocznie od kilkuset do kilku tysięcy bażantów (dane z Rocznika Statystycznego Leśnictwa 2023).

Legalne polowanie na bażanty w Polsce

Bażant jest w Polsce uznany za gatunek łowny. Myśliwi polują na ptaki żyjące na wolności od 1 października do końca lutego. Na kury (samice bażanta) poluje się na obszarach zamkniętych tzw. ośrodków hodowli zwierzyny od 1 października do 31 stycznia. W takich ośrodkach w sezonie 2022/2023 przebywało 22,6 tys. bażantów.

Największym zagrożeniem dla populacji bażantów są nadmierne polowania oraz utrata siedlisk.

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w sezonie łowieckim 2022/2023 myśliwi zabili 50,5 tys. bażantów. Najwięcej bażantów zostało odstrzelonych na terenie woj. lubelskiego i małopolski (ponad 8 tys. na województwo).

W sezonie 2020/2021 prawie 90 tys. W sezonie 2021/2022 odstrzelono 43,2 tys. ptaków, a w 2015/2016 odstrzelono aż 128,5 tys. tych ptaków. Odstrzał jest liczony w łowieckim roku gospodarczym od 1 kwietnia danego roku do 31 marca roku następnego.

Zobacz też: Szef parku narodowego kłusował. Zabił wilka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama