Polki i Polacy popełniają poważny błąd. Nie zaganiaj ich do wody
Zaczyna się lato, a wraz z nim plaże zapełniają się turystami. Odpoczywając na piasku, musimy pamiętać, że jesteśmy tu tylko gośćmi. To naturalne środowisko m.in innymi fok, które tu odpoczywają po trudach połowu. Jak się zachować, gdy zauważymy fokę na plaży? Reportaż Anny Goni-Kuc dla programu "Czysta Polska".
Niedawno na plaży w Gdańsku Brzeźnie wieczorem pojawiła się foka. Zwierzę nie mogło odpocząć, ponieważ gapie zapędzali je z powrotem do wody. Tymczasem foka to zwierzę wodno-lądowe - w wodzie poluje, a na lądzie odpoczywa i potrzebuje do tego spokoju - tłumaczy Ewelina Sielska z Błękitnego Patrolu WWF Polska.
"Podchodząc, musimy wiedzieć, że jest to dzikie zwierzę w swoim naturalnym środowisku. Foka może tak leżeć nawet kilka dni, zwłaszcza gdy jest zmęczona" - wyjaśnia Jan Wilkanowski z Błękitnego Patrolu WWF Polska.
Ta w Gdańsku odpoczywała cały dzień, ale spokojnie zasnęła dopiero wieczorem, gdy ludzie zniknęli z plaży. "Foka na plaży cały czas budzi zainteresowanie i każdy chciał sobie z nią zrobić zdjęcie. Ludzie nie do końca wiedzą, jak się zachować przy takim zwierzęciu" - mówi Ewelina Sielska.

Co zrobić, gdy znajdziemy nad Bałtykiem fokę? Ważne numery telefonu
Co zrobić, gdy zobaczymy na plaży fokę? Najlepiej poinformować o tym specjalistów pod numerami telefonu:
- 112 - numer alarmowy;
- 601 889 940 - fokarium;
- 795 536 009 - Błękitny Patrol WWF.
Dopóki eksperci nie pojawią się na miejscu, można obserwować zwierzę z odległości ok. 30 metrów. Pamiętajmy jednak, aby na uwięzi trzymać psy i nie pozwalać się zbliżać do fok dzieciom.
Chore foki trafiają na leczenie do Stacji Morskiej w Helu. W tym roku były ich już 63. To często osobniki młode - wychudzone, odwodnione - które nie poradziły sobie w pierwszych miesiącach samodzielności lub oddzieliły się od karmiącej matki.