Tajemniczy ogród przy Borach Tucholskich. Po latach ma odzyskać świetność

Idąc przez Bory Tucholskie, można natknąć się na niecodzienny widok - betonowe słupy porośnięte bluszczem, ustawione w kręgu. To miejsce rozbudza wyobraźnię. Znajduje się blisko szosy we wsi Płociczno w gminie Kaliska na Kociewiu. Są to pozostałości po ogrodzie. Ten, jak deklaruje gmina, wkrótce wróci do dawnego blasku.

Niedaleko Borów Tucholskich znajduje się ponad stuletni tajemniczy ogród. Gmina ma plan, aby go odnowić
Niedaleko Borów Tucholskich znajduje się ponad stuletni tajemniczy ogród. Gmina ma plan, aby go odnowić East News

Niebywałe ruiny mają zostać poddane rewitalizacji. Jak podaje "Dziennik Bałtycki", gmina Kaliska dzierżawi teren, na którym znajduje się dawny ogród. Ma też plany z nim związane.

Ogrody przy kościele w Płocicznie mają zostać odnowione i odtworzone. To element miejscowego programu opieki nad zabytkami - przekazał Sławomir Janicki, wójt gminy Kaliska.

Tajemniczy ogród w Borach Tucholskich

Aktualnie na skraju lasu można natknąć się na kamienno-betonowe słupy ustawione w kręgu. Znajduje się tam też przewrócony cokół, prawdopodobnie po rzeźbie, która nie zachowała się. Wszystko w zaroślach, w otoczeniu drzew.

Są to pozostałości po ogrodzie, który założył w XIX w. pastor Płociczna Johannes Mühlradt. To miejsce było malownicze. Zasadzono ponad 200 różnych drzew owocowych, w ogrodzie były też alejki z lampionami prowadzące do dwóch altan.

Niedaleko Borów Tucholskich znajduje się tajemniczy ogród z XIX w.Adam Lawnik/East NewsEast News

Na końcu znajdował się kamienno-betonowy krąg z posągiem Paula Ludwiga Hansa Antona von Beneckendorffa und von Hindenburga, feldmarszałka i polityka, w latach 1925–1934 prezydenta Republiki Weimarskiej i III Rzeszy. II wojna światowa strawiła większość kompleksu, zachowały się drzewa, słupy i cokół. Czas też zrobił swoje - zaniedbywane miejsce zwyczajnie zarosło.

Teraz ma się to zmienić. Gmina wraz z powiatowym inspektorem zabytków zaplanowała wycinkę kilkunastu drzew, by ułatwić dojście do historycznego obiektu. Ma też zostać wykonane utwardzenie terenu z kostki brukowej, ławki, donice. Zostaną także poddane renowacji filary i murki kamienno-betonowe oraz zostanie zamontowany zegar słoneczny.

Sprawdź, czy dogadasz się z Kaszubem?

Kociewie - zapomniany region Polski

Teren, na którym położony jest tajemniczy ogród należy do Kociewia - regionu etnograficznego na Pomorzu Gdańskim. Położony jest na zachodnim brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część wspomnianych wcześniej Borów Tucholskich.

Pod względem administracyjnym Kociewie leży na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Geograficznie (według granic wytyczonych przez Jerzego Szukalskiego) jest to region geograficzno-etnograficzny leżący na lewym brzegu dolnej Wisły oraz w dorzeczu czterech jej dopływów: Wda, Mątawa, Wierzyca oraz Motława.

Wśród Kociewiaków wyróżniano następujące grupy etniczne: Lasacy – w Borach Tucholskich, Feteracy – z okolic Pelplina, Górale – z wyżynnych obszarów północnej części regionu, Piaskarze – w okolicach Śliwic, Olędracy – mieszkający nad Wisłą, Samburczycy – z okolic Tczewa. Dziś oprócz Lasaków nie używa się pozostałych nazw. Co istotne - Kociewie nie jest częścią Kaszub.

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas