Turyści nad Bałtykiem otoczyli dzikie zwierzę. "Głupota nie zna granic"
W mediach społecznościowych opublikowano nagranie z Sopotu, na którym widać jak grupa turystów podchodzi bardzo blisko foki wylegującej się na plaży. "Głupota ludzka nie zna granic" - skomentowała autorka filmu. Przyrodnicy informują, że w takich sytuacjach powinniśmy zachować znacznie większy dystans.

W skrócie
- Turyści w Sopocie podchodzili zbyt blisko do foki odpoczywającej na plaży. Sytuację uwieczniła kobieta, która udostępniła nagranie w mediach społecznościowych.
- Przyrodnicy apelują o zachowanie dystansu i odpowiednie reagowanie, gdy nad morzem zobaczymy foki.
- Zwierząt m.in. nie wolno płoszyć ani dotykać.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
Do tych scen doszło prawdopodobnie w weekend w Sopocie. Wieczorem obok tamtejszego molo na plaży pojawiła się foka. Jednak turyści (w sumie co najmniej kilkanaście osób), zamiast zostawić ją w spokoju, podchodzili do niej.
Sopot. Tłum turystów nagle otoczył fokę na plaży
"Ja obserwowałam sytuację z pomostu molo, ludzi nad nią zbierało się coraz więcej - robili zdjęcia, używali flesza, niektórzy i dotykali… Były też i rozsądne osoby zwracające uwagę, ale nic to nie dało" - relacjonuje autorka nagrania.
Turyści, którzy niepokoili zwierzę najprawdopodobniej nie zdawali sobie sprawy, że foki to gatunek wodno-lądowy. Świetnie pływają i polują w morzu, ale potrzebują też odpocząć i zaczerpnąć powietrza na plaży. Wtedy potrzebują miejsca i spokoju i nie wolno im w tym przeszkadzać.
"Foka może tak leżeć nawet kilka dni, zwłaszcza gdy jest zmęczona" - wyjaśniał w rozmowie z programem "Czysta Polska" Jan Wilkanowski z Błękitnego Patrolu WWF Polska.
Niedawno do podobnej sytuacji doszło na plaży w Gdańsku Brzeźnie. Zwierzę nie mogło odpocząć, ponieważ gapie zapędzali je z powrotem do wody.
Co zrobić, gdy spotkamy fokę nad Bałtykiem?
Przyrodnicy coraz częściej dostrzegają ten problem na polskich plażach. Co robić w sytuacji, gdy nad morzem zaobserwujemy fokę?
1. Zachowaj dystans - nie zbliżaj się na mniej niż 30 metrów.
2. Nie hałasuj, nie dotykaj i nie próbuj przepędzać foki do wody. Te zwierzęta łatwo się stresują, a to może poważnie zaszkodzić ich zdrowiu.
3. Jeśli jesteś z psem, trzymaj go na smyczy.
4. Zadzwoń na Błękitny Numer Alarmowy WWF (tel. 795 536 009) i postępuj zgodnie ze wskazówkami ekspertów.
5. Obserwuj foki z daleka, najlepiej przez lornetkę lub zoom w telefonie.
Chore foki trafiają na leczenie do Stacji Morskiej w Helu. W tym roku były ich już 63. To często osobniki młode - wychudzone, odwodnione - które nie poradziły sobie w pierwszych miesiącach samodzielności lub oddzieliły się od karmiącej matki.
W Bałtyku występują trzy gatunki fok:
- foka szara;
- foka pospolita;
- foka obrączkowana.
Najliczniejsza jest foka szara. Jeszcze ok. 100 lat temu ich liczbę szacowano na ok. 100 tys., ale populacja ta znacznie spadła. Dane z 2021 r. mówią, że w Bałtyku zostało ok. 42 tys. fok szarych. Fok obrączkowanych jest ok. 13 tys., a pospolitych (wbrew nazwie) zaledwie ok. 800.