Mamy kolejne chronione obszary. Zadbają o polskie rzadkości faunistyczne
"Las Ochoża", "Kurhany-Namule" i "Sosnowiec". To nazwy trzech rezerwatów, które powstały w województwie lubelskim. Mają one na celu ochronę m.in. siedlisk bagiennych, miejsc bytowania rzadkich gatunków chrząszczy, czy średniowiecznego cmentarzyska kurhanowego. Już niedługo będzie ich jeszcze więcej.
W siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie podpisano zarządzenie w sprawie utworzenia nowych rezerwatów przyrody.Celem inicjatywy jest uczczenie jubileuszu 100-lecia istnienia Lasów Państwowych poprzez objęcie ochroną najcenniejszych fragmentów lasów i powiększenie sieci rezerwatów przyrody.
To pierwsze tego typu formy ochrony przyrody utworzone w województwie lubelskim w ramach tej akcji. Trwają prace nad kolejnymi projektami rezerwatów. Zostaną one utworzone w przyszłym roku.
W województwie lubelskim utworzono trzy rezerwaty przyrody
Rezerwat przyrody Kurhany-Namule jest najmniejszym z utworzonych w tym roku. Ma powierzchnię zaledwie 1,51 ha. Znajduje się na terenie gminy Krasnystaw, w powiecie krasnostawskim, nadleśnictwie Krasnystaw. Jego celem jest zachowanie stanowiska archeologicznego, które stanowi cmentarzysko kurhanowe datowane na okres wczesnego średniowiecza.
Rezerwat obejmuje fragment lasu z cmentarzyskiem kurhanowym. Tworzy je pięćdziesiąt kopców ziemnych o okrągłym lub owalnym obrysie, usytuowanych na wyniesieniu w sposób uporządkowany na osi wschód-zachód.
Rezerwat przyrody Las Ochoża z powierzchnią 192,91 ha jest największych z trzech utworzonych rezerwatów. Znajdziemy go na terenie gminy Wyryki, w powiecie włodawskim. Jego celem jest zachowanie zbiorowisk leśnych – olsów i grądów. Rezerwat obejmuje łęgi jesionowo-olszowe i olsy porzeczkowe oraz nieco wyżej położone niewielkie wyspy grądów.
Kluczowym gatunkiem jest tu olsza czarna, która wskazuje na występowanie charakterystycznych warunków wilgotnościowych sprzyjających bioróżnorodności i unikalności tego terenu. Zaobserwowano tu wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym zagrożonych i rzadkich. Retencja wody w tym ekosystemie ma istotne znaczenie dla funkcjonowania środowiska przyrodniczego.
Jest także element kultury – na niewielkim wzniesieniu w centrum rezerwatu znajduje się udokumentowane stanowisko archeologiczne z wczesnośredniowiecznym grodziskiem.
Rezerwat przyrody Sosnowiec jest położony na terenie gminy Milejów, w powiecie łęczyńskim. Na powierzchni 70,52 ha chronione są cenne zbiorowiska, które są miejscem bytowania chrząszczy saproksylicznych, tj. związanych z martwym drewnem, należących do rzadkości faunistycznych.
Rezerwat „Sosnowiec” leży na terasie zalewowej Wieprza. Rzeka w sąsiedztwie rezerwatu jest nieuregulowana, a jej koryto ma charakter naturalny. W samym rezerwacie sieć wodną stanowią liczne zastoiska wodne, pozostałości starorzecza Wieprza oraz rowy melioracyjne.
Występują tutaj zbiorowiska leśne takie jak: łęgi wierzbowe z klasy Salicetea purpureae, łęgi olszowe i jesionowe z klasy Querco-Fagetea, bory mieszane świeże z klasy Vaccinio-Piceetea, lasy mieszane świeże, lasy świeże z klasy Querco-Fagetea i nieleśne zbiorowiska wodne z klas: Lemnetea, Potametea oraz szuwarowe z klasy Phragmitetea.
Jakimi formami ochrony objęta jest przyroda województwa lubelskiego?
W województwie lubelskim najcenniejsze przyrodniczo i krajobrazowo obszary objęto licznymi formami ochrony. Wśród nich znajdziemy: 2 parki narodowe – Roztoczański i Poleski, 17 parków krajobrazowych, 17 obszarów chronionego krajobrazu i 88 rezerwatów przyrody. System uzupełniają użytki ekologiczne, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe, stanowiska dokumentacyjne oraz pomniki przyrody.
Źródło:Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie