Sanepid alarmuje ws. powodzi. "Wyrzuć całą żywność"
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Jedzenie pozostawione lub przechowywane w miejscach objętych powodzią są narażone na zniszczenie, zepsucie lub zanieczyszczenie - alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. Jeśli żywność miała kontakt z wodą powodziową, należy ją wyrzucić - przekazano. Sanepid wydał także informacje dotyczące wody pitnej.
Spis treści:
Artykuły żywnościowe pozostawione lub przechowywane w miejscach objętych powodzią mogą ulec zniszczeniu, zepsuciu lub zanieczyszczeniu - przypomina GIS. Żywność zepsuta, zanieczyszczona i spleśniała jest szkodliwa dla zdrowia - podkreśla sanepid. Spożywanie jej może być przyczyną chorób, a nawet śmierci.
Powódź. Co zrobić z jedzeniem?
Zaleca się, aby jedzenie, które miało kontakt z wodą powodziową wyrzucić do śmieci. Powódź powoduje przerwy w dostawie prądu, więc nie powinno się też jeść żywności, która powinna być przechowywana w lodówce, ale nie jest chłodzona z racji braku dostaw energii.
Należy także zwrócić uwagę, aby nie pomylić z żywnością produktów, które są w opakowaniach pozbawionych etykiet i mogą być mylnie uznane za żywność, np. trujące oleje mineralne, zaprawione zboża siewne, itp.
Wyrzuć całą żywność, która miała kontakt z wodą powodziową, a do celów spożywczych używaj tylko wody butelkowanej lub dowożonej beczkowozami przeznaczonymi do wody pitnej,
Jak przechowywać żywność w czasie powodzi?
W razie powodzi produkty nietrwałe jak: mięso, wędliny, ryby, mleko i jego przetwory, gotowe potrawy itp. należy przechowywać w temperaturze niższej niż 8 stopni Celsujsza lub zgodnie z etykietą.
Żywność należy przechowywać w szczelnych opakowaniach lub przykrytą, w pomieszczeniach, gdzie nie ma środków chemicznych, takich jak pestycydy, nawozy mineralne i składować ją w suchych miejscach.
Jedzenia nie wolno trzymać w miejscach brudnych - w chlewach, oborach, kurnikach itp. Należy je też chronić przed gryzoniami i szkodnikami.
Czysta woda pitna niezbędna w razie powodzi
Fala powodziowa niesie ze sobą zanieczyszczenia biologiczne, fizyczne i chemiczne groźne dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. W trakcie powodzi i po opadnięciu wody, studnie i zbiorniki wodne nie mogą być źródłem wody do picia - podkreśla sanepid.
W celu uzyskania wody bezpiecznej dla zdrowia należy bezwzględnie wszystkie studnie doprowadzić do odpowiedniego stanu technicznego, tj. oczyścić je, zdezynfekować, a następnie potwierdzić badaniami przydatność do spożycia.
Do celów spożywczych należy używać tylko wody butelkowanej lub dowożonej beczkowozami z wodą pitną.
Każdą niepewną wodę przeznaczoną do picia należy odkazić. Dzięki zniszczeniu bakterii, a w szczególności zarazków chorób zakaźnych przewodu pokarmowego, staje się ona bezpieczna dla zdrowia.
Odkażanie wody można przeprowadzić różnymi środkami i sposobami:
- najprostszym i dobrym sposobem odkażania wody jest jej gotowanie,
- można również dezynfekować wodę za pomocą specjalnych preparatów i tabletek pod różnymi nazwami, przeprowadzając ten zabieg ściśle według przepisów załączonych do tych preparatów.