Powodzie w Polsce. Zagraniczne media wskazują powód
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Kraje Europy Środkowej mierzą się z najgorszymi powodziami od 20 lat - informują zagraniczne media. Niż Borys zostawił ślad zniszczeń od Rumunii po Polskę, a bilans ofiar wynosi już 21 osób. Jeśli chodzi o przyczyny powodzi, znaczną rolę mogły odegrać zmiany klimatu - podają dziennikarze, powołując się na opinie ekspertów i wypowiedzi polskiej wiceminister.
Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska w rozmowie z BBC zauważyła, że ekstremalne zalania jak to z 1997 r. były nazywane "powodzią tysiąclecia". Jednak kolejna katastrofa o podobnej skali zdarzyła się już 26 lat później.
"Jest ku temu jasny powód i nazywa się on zmianami klimatu" - powiedziała Urszula Zielińska.
Co było przyczyną powodzi w Polsce i Europie Środkowej?
Agencja Associated Press wskazuje, że jest jeszcze zbyt wcześnie na ostateczną naukową analizę potwierdzającą, że globalne ocieplenie - w połączeniu z niżem genueńskim Boris - jest przyczyną ostatnich powodzi w Europie. Wiadomo, że w ciągu zaledwie czterech dni spadło pięć razy więcej deszczu niż zazwyczaj spada w regionie przez cały wrzesień.
Naukowcy ostrzegali jednak, że wraz z ocieplającym się klimatem na kontynencie ryzyko takich katastrof będzie coraz większe - czytamy na portalu Euronews. Wyliczono, że z każdym stopniem Celsjusza, o który zwiększa się średnia temperatura, zdolność atmosfery do utrzymywania pary wodnej rośnie o 7 proc. A to kluczowa przyczyna opadów.
Z podobnych względów uważa się, że do obfitych deszczy, które przyniósł niż genueński, mogły przyczynić się także ostatnie rekordowo wysokie temperatury w basenie Morza Śródziemnego. Specjaliści z World Weather Attribution oceniają, że nie byłyby one możliwe bez działalności człowieka.
Nie oszukujmy się. Ta tragedia nie jest anomalią.
Nie anomalia, a nowa norma
"Nie oszukujmy się. Ta tragedia nie jest anomalią. To szybko staje się normą dla naszej wspólnej przyszłości" - powiedział w środę Janez Lenarčič ze Słowenii, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego.
"Ostatnie powodzie wyraźnie przypominają nam o rosnącym niebezpieczeństwie związanym z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi wywołanymi przez zmianę klimatu" - mówi Sissi Knispel de Acosta European Climate Research Alliance cytowana przez "New York Times". ECRA zrzesza 23 wiodące instytucje naukowe w Europie.
"Klimat jest obecnie tak ciepły, że wpływa na każde opady, każde zjawisko pogodowe" - mówi "NYT" dr Richard Rood z Uniwersytetu Michigan. "To niemożliwe, aby takie zdarzenie, szczególnie tak ekstremalne, nie miało żadnego związku z globalnym ociepleniem" - podsumowuje naukowiec.