Specjalny wynalazek Polaków przeciw powodzi. Nawet 900 worków na godzinę

Inne tego typu urządzenia są znacznie bardziej skomplikowane, cięższe i droższe. Wynalazek Polaków pozwala szybko napełniać worki z piaskiem, co szczególnie przydaje się w sytuacjach takich, jakie obserwujemy ostatnio na południu Polski.

Ostatnie dni pokazały, że worki z piaskiem to nadal jedno z najlepszych zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Wynalazek Polaków ułatwia ich napełnianie
Ostatnie dni pokazały, że worki z piaskiem to nadal jedno z najlepszych zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Wynalazek Polaków ułatwia ich napełnianieAndrzej Iwańczuk/ReporterEast News

Mimo swojej prostoty, worki z piaskiem to nadal powszechny i skuteczny sposób walki z falami powodziowymi. Obecnie wytwarza się je najczęściej z tworzyw sztucznych. Oprócz zastosowań przeciwpowodziowych, worki takie wykorzystuje też m.in. wojsko do budowania tymczasowych umocnień.

Maszyna stworzona przez Polaków ułatwia napełnianie worków z piaskiem

Ręczne napełnienie piaskiem jednego worka, który potrafi ważyć ponad 20 kilogramów, jest czasochłonne. Dlatego w tym celu wykorzystuje się specjalne narzędzia lub maszyny. Te drugie najczęściej są jednak ciężkie i nieporęczne. Przypominają taśmy produkcyjne, a ich cena może przekraczać nawet 20 tys. dolarów (prawie 80 tys. zł).

Dlatego już kilka lat temu Polacy wpadli na pomysł, aby ułatwić napełnianie worków z piaskiem. Projekt wypalił i, co więcej, sprawdził się już w wielu sytuacjach kryzysowych podczas powodzi w naszym kraju.

Wynalazek Polaków jest urządzeniem, które na pierwszy rzut oka przypomina karuzelę. Poruszające się ramiona nabierają po 20 kilogramów piasku, pozwalając na łatwe napełnienie worków. Maszyna Trrio 107 ma wydajność 900 worków na godzinę. Jest zasilana z gniazdka 230 V i na tyle niewielka, że można ją przewozić autem.

Urządzenie przetestowały w ostatnich latach m.in. wodociągi w Gdańsku. "Jeden worek napełnia się w pięć sekund" - zachwala maszynę Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód. Jeżeli zabraknie odpowiedniej liczby zapełnionych worków, pomaga nam w tym polski wynalazek - dodaje.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas