"Orzechy proszę zanosić do grabarza". Niecodzienny apel na cmentarzu

Nietypowe ogłoszenie powieszono na jednym z cmentarzy w województwie śląskim. Okazuje się, że wśród grobów pojawili się sympatyczni goście, a odwiedzający nagrobki bliskich zostali poproszeni o nietypową przysługę.

Na cmentarzu w Zabrzu pojawiło się ogłoszenie
Na cmentarzu w Zabrzu pojawiło się ogłoszenieInteria.pl123RF/PICSEL

Mieszkańcy Zabrza, którzy odwiedzają groby bliskich na cmentarzu parafialnym św. Franciszka zostali poproszeni o nietypową przysługę. Zarządca cmentarza parafialnego mieszczącego się przy ulicy Wolności powiesił na drzewie kartkę i umieścił na niej apel. Chodzi o wiewiórki i ich młode.

Apel do odwiedzających cmentarz: proszę przynosić orzechy

Jak wynika z listu powieszonego na cmentarzu parafialnym w Zabrzu, miejsce to upodobały sobie wiewiórki. Zwierzęta buszujące w koronach drzew spożywają głównie owoce, nasiona drzew (między innymi świerka, sosny czy modrzewia) i krzewów, a w tym orzechy. To właśnie o przynoszenie tego wyjątkowego przysmaku zostali poproszeni mieszkańcy Zabrza.

"Na cmentarzu zadomowiły się wiewiórki. Mają już potomstwo. Prosimy o przynoszenie orzechów" - napisano w ogłoszeniu. Autor apelu poinformował ponadto, że orzechy można zostawiać u grabarza.

Mieszkańcy Zabrza mogą od teraz na cmentarz oprócz zniczy i kwiatów przynosić garść orzechów włoskich lub laskowych, którymi rodzice i ich młode z pewnością nie pogardzą. Wiewiórki rozłupują orzechy samodzielnie, a ta czynność może zająć im ok. 15 minut.

Ogłoszenie pojawiło się na cmentarzu w Zabrzu
Ogłoszenie pojawiło się na cmentarzu w ZabrzuINTERIA.PL

Dieta wiewiórek

Z uwagi na letnią porę, małe zwierzątka mają teraz okazję do pałaszowania drzewek owocowych. Chętnie zjedzą wiśnie, czereśnie, agrest, maliny, jeżyny, truskawki, czy borówki. Co ciekawe, wiewiórki spożywają też grzyby, które rosną pod korą i ziemią. Zdarza się, że zwierzątka jedzą również owady i ich larwy.

Na cmentarzu św. Franciszka rośnie wiele drzew liściastych, co tłumaczy obecność wiewiórek w tym miejscu. Dodatkowo obiekt jest położony na uboczu, co zmniejsza szanse wypadków z udziałem tych małych zwierząt.

Na cmentarzu parafialnym znajduje się ponadto wiele starych i zabytkowych grobów, w tym nagrobki górników, którzy zmarli tragicznie w latach 30. w wyniku wypadku w kopalni.

W roślinach znaleziono drobinki plastikuPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas