Nadchodzi reforma łowiectwa. Rząd ogłosił zmiany w sprawie polowań

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała poinformował o zmianach w prowadzeniu polowań. W planie jest m.in. objęcie niektórych gatunków ptaków zakazem polowań, zmniejszenie skali odstrzału dzików i ograniczenie polowań zbiorowych. Zmiany te są m.in. wynikiem wieloletnich apeli przyrodników.

Rząd zapowiedział zmiany w polowaniach zbiorowych
Rząd zapowiedział zmiany w polowaniach zbiorowychDawid Chalimoniuk/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Mikołaj Dorożała w rozmowie z PAP poinformował o zmianach, które będą dotyczyć myśliwych. Jedną ze zmian będzie wprowadzenie w najbliższym czasie zakazu polowań na niektóre gatunki dzikich ptaków w Polsce. Chodzi m.in. o jarząbka i cyraneczkę.

Myśliwi nie będą mogli strzelać do 13 gatunków ptaków

Jak mówi PAP Dorożała, nowy łowczy krajowy otrzymał już listę, na której widnieją gatunki, do których nie byłoby można strzelać.

"Propozycja ta była konsultowana z naukowcami, jak i częścią środowiska myśliwych. Chciałbym, by zmiany w tej sprawie zaczęły funkcjonować tak szybko, jak to możliwe" - powiedział Dorożała.

Koalicja "Niech żyją" od lat apeluje o wprowadzenie zakazu polowań na 13 gatunków dzikich ptaków. Są to trzy gatunki gęsi: gęś gęgawa, białoczelna i zbożowa; cztery gatunki kaczek - głowienka, czernica, cyraneczka i krzyżówka. Oprócz tego jest łyska, bażant, kuropatwa, słonka i gołąb grzywacz, na które obecnie myśliwi mogą polować. Liczebność niektórych gatunków dzikiego ptactwa drastycznie spadła w ciągu ostatnich dekad, a nadmierne polowania są jedną z głównych przyczyn tego spadku.

Masowy odstrzał dzików. Wiceminister mówi dość

Przedstawiciel resortu klimatu i środowiska poinformował ponadto, że rozmawiał z Łowczym Krajowym również na temat polowań na dziki. "Od 2019 roku w Polsce odstrzelono ponad 1 mln dzików tłumacząc to walką z afrykańskim pomorem świń (ASF). Mimo tych liczb, szczególnych efektów, jeśli chodzi o walkę z ASF, nie widać. Dlatego wydaje się, że i w tym aspekcie powinny nastąpić jakieś zmiany" - wskazał.

Dorożała zwrócił uwagę na możliwość wprowadzenia czasowego moratorium na lochy dzika. "Dzisiaj polowania na ciężarne lochy jest nieakceptowalne również przez część środowiska myśliwych. Dlatego rozmawiać będziemy o wprowadzeniu okresów ochronnych na lochy" - dodał.

Dorożała zwrócił uwagę na możliwość wprowadzenia czasowego moratorium na lochy dzika. "Dzisiaj polowania na ciężarne lochy jest nieakceptowalne również przez część środowiska myśliwych" - mówił wiceminister klimatu
Dorożała zwrócił uwagę na możliwość wprowadzenia czasowego moratorium na lochy dzika. "Dzisiaj polowania na ciężarne lochy jest nieakceptowalne również przez część środowiska myśliwych" - mówił wiceminister klimatuZbyszek Kaczmarek/REPORTEREast News

Ograniczenia w polowaniach zbiorowych

Wiceminister zapowiedział ponadto, że będzie proponować wprowadzenie ograniczeń w polowaniach zbiorowych. "Nie może być takiej sytuacji, że od października do stycznia są prowadzone polowania zbiorowe i las jest praktycznie wyłączony. Moim zdaniem należy wprowadzić limit polowań zbiorowych, w niektórych okresach. Należy także informować o konkretnych godzinach, w jakich takie polowanie się odbywa" - wskazał.

Dorożała dodał, że oczekuje od Łowczego Krajowego, aby powszechnym stało się stosowanie przez myśliwych elektronicznego dziennika wyjść na polowania. Zwrócił ponadto uwagę, że gminy muszą też w jasny sposób i szeroko np. poprzez media społecznościowe informować swoich mieszkańców, a "nie małą czcionką na BIP", kiedy odbywa się polowanie i w jakich godzinach.

Dzieci na polowania?

Według przedstawiciela MKiŚ należy również zastanowić się nad ograniczeniem możliwości polowania z noktowizją. Przepisy to umożliwiające zostały wprowadzone w związku z rozprzestrzeniającym się ASF. Zdaniem Dorożały, noktowizja mogłaby być dopuszczona między czerwcem a końcem sierpnia, kiedy trwają żniwa, a rolnicy zgłaszają szkody.

Pytany, czy resort zastanawia się nad ewentualnym obniżeniem wieku osób, które mogą brać udział w polowaniach - o co postulowały środowisko myśliwych - Dorożała odpowiedział, że sceptycznie podchodzi do tego pomysłu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prawa łowieckiego zabronionym jest wykonywanie polowania w obecności lub przy udziale dzieci do 18. roku życia. Za złamanie tego zakazu grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo do roku więzienia.

"Dla mnieetycznie i moralnie kwestia polowania z dziećmi jest bardzo wątpliwa. [...] Apeluję do środowisk myśliwych, aby wycofały się z tego pomysłu" - powiedział Dorożała.

Wiceminister odniósł się również do pojawiających się pomysłów, aby znieść moratorium na łosia i umożliwić polowania na wilki. "Nie ma na stole takich pomysłów, aby znieść moratorium na łosia, albo przywrócić polowania na wilki" - uciął Mikołaj Dorożała. (PAP)

Bagnom nad Biebrzą brakuje wody. Jest pomysł jak je uratowaćPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas