Mają szczęki ze stali, i to niemal dosłownie. Na ich zębach wykryto metal

Stal to stop żelaza z węglem i innymi pierwiastkami. Mówiąc więc, że coś lub ktoś ma "zęby ze stali", będziemy mieć na myśli przede wszystkim żelazo. Traf chciał, że ślady tego właśnie metalu znaleziono niedawno na zębach warana z Komodo. Ta prawdopodobnie największa jaszczurka na świecie właśnie stała się jeszcze bardziej imponująca.

Warany z Komodo potrafią ważyć 80 kg i mierzyć 3 metry długości. Żywią się m.in. końmi i wołami. Jakby tego było mało, teraz na ich ostrych jak piły zębach wykryto metal
Warany z Komodo potrafią ważyć 80 kg i mierzyć 3 metry długości. Żywią się m.in. końmi i wołami. Jakby tego było mało, teraz na ich ostrych jak piły zębach wykryto metalAndy Lerner / mediadrumimages.co/Media Drum/East NewsEast News

Na wstępie od razu należy pohamować wyobraźnie - nie, największe jaszczurki świata nie zapragnęły nagle wyglądać jak raperzy i nie zrobiły sobie błyszczących nakładek na zęby. Badanie naukowców z King's College w Londynie opublikowane w "Nature Ecology & Evolution" dowodzi jednak, że na zębach gadów znajdują się ślady żelaza.

Waran z Komodo ma zęby z żelaza

Jak to możliwe? Osiągające wagę 80 kilogramów warany (zwane też smokami) z Komodo mają zakrzywione zęby, które bardziej przypominają szczęki dinozaurów niż współczesnych gatunków. Służą tym potężnym gadom do rozszarpywania mięsa ptaków, jeleni, a nawet koni czy wołów.

Gdy przyjrzeć się im bliżej, można dostrzec, że krawędzie uzębienia waranów są ząbkowane niczym piła lub nóż do chleba. Analiza chemiczna i dodatkowe badania wykazały ponadto, że szkliwo na końcówkach oraz krawędziach ich zębów są pokryte żelazem.

Zęby warana z Komodo otacza pomarańczowa krawędź. To nie próchnica, a dowód na występowanie w tym miejscu warstwy żelazaLeBlanc et al., Nat. Ecol. Evol., 2024materiały prasowe

Naukowcy przyjrzeli się zębom waranów i dostrzegli, że na ich krawędziach widać pomarańczowy osad. Nie jest to jednak próchnica, a właśnie wspomniany metal wydzielający się w procesie sekwestracji. Pod mikroskopem widać jego cienką warstwę, która wzmacnia szkliwo zębów waranów z Komodo.

Badacze przewidują, że współcześnie żyjące potężne jaszczurki nie są jedynymi zwierzętami, które potrafiły w ten sposób zaadaptować swoje uzębienie - prawdopodobnie działo się też tak u dinozaurów. Nie ma jednak obecnie technologii, która pozwalałaby zbadać poziom żelaza w ich skamielinach.

Wiadomo już natomiast, że niektóre dinozaury w toku ewolucji modyfikowały skład szkliwa pokrywającego krawędzie ich zębów. Było tak np. w przypadku słynnego tyranozaura.

Kochajmy gady. W Polsce jest ich coraz mniejPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas