Grzyby w czerwcu. W polskich lasach są już kurki i borowiki

Czy w Polsce są już grzyby? Mimo tego, że ich zbiory kojarzą nam się przede wszystkim z jesienią, to w naszych lasach można już spotkać pierwsze okazy. Jako pierwsze pojawiły się kurki, ale natrafić można także na borowiki.

W polskich lasach na początku czerwca można już znaleźć popularne i lubiane grzyby. Królują przede wszystkim kurki i borowiki usiatkowane (na zdjęciu)
W polskich lasach na początku czerwca można już znaleźć popularne i lubiane grzyby. Królują przede wszystkim kurki i borowiki usiatkowane (na zdjęciu)123RF/PICSEL

Większości osób wysyp grzybów w Polsce kojarzy się z jesienią lub późnym latem. To jednak niejedyna pora, kiedy możemy cieszyć się tymi skarbami lasu. Znane i smaczne grzyby można trafić już w maju i czerwcu.

Czy w lasach są już grzyby? Są! Borowiki, kurki i nie tylko

Grzyby w polskich lasach pojawiają się już wiosną. W marcu i kwietniu jednym z najpopularniejszych gatunków są smardze, które porównywane są do trufli. Ich cena też jest podobna - potrafią kosztować nawet 500 zł za kilogram.

Z kolei na przełomie maja i czerwca w polskich lasach można już znaleźć m.in. popularne kurki, czyli pieprzniki jadalne. To również czas borowików, chociaż tych szlachetnych - zwanych prawdziwkami - jest jeszcze stosunkowo mało.

Mniej znany, ale równie smaczny kuzyn borowika szlachetnego

W czerwcu w polskich lasach częściej niż borowiki szlachetne można znaleźć borowiki usiatkowane, które należą do tej samej rodziny. Są one jadalne i równie smaczne, co prawdziwki. Odróżniają się jednak specyficznym, mającym strukturę siatki, trzonem.

Gdzie szukać borowików usiatkowanych? Natrafimy na nie przede wszystkim w lasach liściastych i mieszanych, rzadziej iglastych. Borowiki usiatkowane najczęściej występują pod dębami, lipami, grabami i bukami. Czasami trafiają się też pod świerkami i jodłami.

Kurki są bardzo popularnym grzybem w polskich lasach. Można na nie trafić już w czerwcu123RF/PICSEL

W lasach są już kurki i czarcie jaja

Oprócz kurek i borowików usiatkowanych w polskich lasach są już także tzw. czarcie jaja, czyli młode owocniki sromotnika wstydliwego. Mimo mało zachęcającej nazwy, w pewnych kręgach są one uznawane za prawdziwy rarytas, a ich środkowa część jedzona jest nawet na surowo.

Co ciekawe, sromotniki wstydliwe wykorzystywane są nie tylko do gotowania, ale sprawdzają się także w innych zastosowaniach. Są osoby, które na bazie tych grzybów przygotowują np. odżywcze maseczki, a inni robią z nich... nalewki.

Pieprzniki jadalne, zwane popularnie kurkami, to z kolei gatunek doskonale znany Polkom i Polakom, który świetnie sprawdza się do wszelkich potraw. Można je wykorzystać zarówno do dań głównych, jako dodatek do jajecznicy, czy po prostu zjeść uduszone z dodatkiem cebuli i czosnku.  

Śmiertelnie niebezpieczne mity o grzybachINTERIA.TVInteria.tv