Pyszne grzyby są już w Polsce. Za kilogram można dostać nawet 500 zł

W marcu i kwietniu w polskich lasach można już znaleźć smardze. Te słynne grzyby, porównywane choćby do trufli, potrafią kosztować nawet 500 zł za kilogram. Trzeba jednak uważać - smardze są w Polsce pod ochroną. Ale są sposoby, aby je zbierać.

W Polsce występują cztery gatunki smardzów. Grzyby pojawiają się już w kwietniu i są bardzo cenione w kuchni. Kilogram kosztuje nawet 500 zł. Uwaga: smardze są pod ochroną i można je zbierać tylko w ściśle określonych miejscach
W Polsce występują cztery gatunki smardzów. Grzyby pojawiają się już w kwietniu i są bardzo cenione w kuchni. Kilogram kosztuje nawet 500 zł. Uwaga: smardze są pod ochroną i można je zbierać tylko w ściśle określonych miejscach123RF/PICSEL

Smardze często są nazywane grzybami wiosennymi. Okres ich największego wzrostu przypada najczęściej na kwiecień. Po obfitych deszczach wiosennych i spływie roztopionej wody do rzek grzyby mają dobre warunki do rozwoju.

Smardze są już w Polsce. Czy można je zrywać?

Smardze z reguły wytwarzają owocniki już w kwietniu i maju. Są to jedne z pierwszych jadalnych grzybów, jakie można spotkać w naszych lasach.

Warto jednak pamiętać, że jest to gatunek objęty częściową ochroną. Smardze można zbierać na własny użytek, ale tylko z ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, ogródków działkowych i terenów zieleni w miastach.

Zrywanie ich w innych miejscach, np. w lasach, jest zabronione. Za taki czyn może nas spotkać kara w wysokości nawet 5 tys. zł.

Gdzie rosną smardze?

Smardze są to grzyby bardzo wymagające. Uwielbiają starodrzewia i podmokłe lasy nadrzeczne pełne kory. Lubią lasy iglaste, składowiska drewna świerkowego czy jodłowego. Uwielbiają wilgoć, więc tam gdzie jest mokro, tam mogą się one pojawić.

Smardze należą do jednych z najbardziej pożądanych grzybów świata
Smardze należą do jednych z najbardziej pożądanych grzybów świata123RF/PICSEL

Smardze. Wygląd, smak, cena

Grzyby smardze mają bardzo charakterystyczny wygląd. Osiągają ok. 15 centymetrów wysokości i mają białą nóżkę. Jednak to, co najbardziej wyróżnia smardza, to jego wyjątkowy kapelusz. Ten przybiera kolor żółto-brązowy i strukturą przypomina plaster miodu.

Te grzyby są bardzo cenione w kuchni, niemal tak jak najdroższe na świecie trufle. Smardze mają też podobny do nich smak, o nutach orzechowych i korzennych. Intensywnie pachną, a do tego mają ciekawą, pożądaną przez kucharzy konsystencję - są bardzo delikatne i rozpływają się w ustach.

Ile kosztują smardze? Jak w przypadku większości grzybów, cena będzie różnić się w zależności od pory roku. Jednak nawet w sezonie cena smardzów może przyprawić o zawrót głowy. Kilogram kosztuje nawet 400-500 zł.

W internecie można też znaleźć ogłoszenia, gdzie prywatni sprzedawcy oferują np. pięć sztuk smardzów zebranych na własnej działce za... 300 zł.

W Polsce można znaleźć najdroższe grzyby świataPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas