Grzybiarze popełniają poważny błąd. Pomijają tego grzyba

Wielu grzybiarzy szuka prawdziwków, kurek, okazałych kań i tym samym omija inne grzyby. Te mogą okazać się o wiele ciekawsze od tych popularnych. Takim grzybem jest właśnie niepozorny, a występujący właściwie wszędzie maślak pstry.

Maślak pstry to grzyb niezwykle smaczny
Maślak pstry to grzyb niezwykle smacznyadam88x123RF/PICSEL

Miłośnicy grzybów często nie zwracają na nie uwagi - niech plują sobie w brodę. Te śmieszne grzyby często uważane są za smaczniejsze od podgrzybków!

Są niepozorne i często traktowane jako nagroda pocieszenia po nieudanym grzybobraniu. Niektóre grzyby są uznawane jako trofeum, jednak maślak pstry nie zalicza się do tego grona. Niesłusznie, tym bardziej, że można uzbierać ich cały kosz.

Niepozorny grzyb, a jaki smaczny

Maślak pstry (Suillus variegatus), inaczej bagniak, grzyb pstry, jakub, jakubek, łosiak, murzynek, piasecznik, twardak czy twardzioszek. Inne nazwy regionalne to grzyb twardzioszek, borowik pstry, bagniak, murzynek, twardak, ugacz, piasecznik, piaskowiec, hubek, hubanek. Występuje szeroko w Europie Środkowej, także w Ameryce Północnej, Południowej i Japonii. W Polsce uznawany za gatunek pospolity.

Ma kapelusz o średnicy 5-14 cm. U młodych grzybów jest półkolisty z podwiniętymi brzegami, potem poduchowaty z ostrym brzegiem. Skórka za młodu ma kolor żółty, żółto-siwy przez oliwkowy do brudno pomarańczowego. Skórka jest pilśniowata, potem staje się od ochrowobrązowej do bladopomarańczowej. Trzon jest walcowaty, gładki, u dołu zgrubiały. Ma żółty lub żółtobrązowawy kolor z lekkim czerwonawym odcieniem. Maślak pstry jest niewielkim grzybem, urasta maksymalnie do 10 cm.

Maślak pstry występuje pospolicie w całej PolsceWikimedia Commons

Miąższ ma twardy, bladożółty lub bladopomarańczowy, pod powierzchnią trzonu cytrynowożółty. Po przekrojeniu miejscami lekko sinieje lub błękitnieje. W smaku może nie powala, ale ma oryginalny zapach, nieco przypominający igliwie.

Gdzie szukać maślaka pstrego?

Co ciekawe, maślaki pstre, w odróżnieniu od swoich kuzynów maślaków zwyczajnych, nie mają śliskiej skórki, którą trzeba obierać. Warto zapolować na tego grzyba, tym bardziej, że występuje pospolicie w Polsce.

Te maślaki lubią lasy iglaste, zwłaszcza sosny. Nie pogardzą terenami podmokłymi z wysokimi trawami. Zaskakujące jest to, że ten grzyb rośnie też na piaszczystych terenach. Zatem można go znaleźć w trakcie wyprawy na wrzosowiska, które właśnie kwitną w całej Polsce.

Jak już pisaliśmywrzos jest symbolem Szkocji - aż ćwierć kraju jest pokryta wrzosowiskami. Z tego powodu te krzewy podziwiane są właśnie w tym zakątku świata. Jednak jedne z najpiękniejszych wrzosowisk można znaleźć też dużo bliżej - na Dolnym Śląsku. Mowa tu o Przemkowskim Parku Krajobrazowym, gdzie właśnie teraz królują wrzosowiska, są objęte ścisłą ochroną. Niegdyś te tereny zajmował radziecki poligon wojskowy, dziś to jedno z najczystszych miejsc na Dolnym Śląsku, z mnóstwem grzybów, jagód oraz sosen. Idealne miejsce na wypad za miasto czy też na sesję zdjęciową. Także na zbieranie maślaka pstrego.

Nie tylko borowiki. Które grzyby warto zbierać w Polsce?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas