Gdzie wybrać się na szlak? Pasma górskie w Polsce

Tomasz Wróblewski

Opracowanie Tomasz Wróblewski

Pasma górskie w Polsce to fascynujące miejsca na weekendowe wycieczki. Oferują malownicze krajobrazy, przyciągają miłośników przyrody i turystyki. Poznaj bliżej Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie i już teraz zaplanuj górskie wyprawy w 2024 roku.

Tatry z Rysami. Pasmo górskie w Karpatach.
Tatry z Rysami. Pasmo górskie w Karpatach. 123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jakie są łańcuchy górskie w Polsce?

Zanim przejdziemy do omawiania szczegółów dotyczących gór w Polsce, warto przyjrzeć się podstawowym pojęciom geograficznym, które odnoszą się do tej dziedziny. To ważne, ponieważ często mylone są określenia "łańcuch" oraz "pasmo". Aby zatem rozwiać wątpliwości:

  • łańcuch górski jest terenem o równolegle ułożonych pasmach, wraz z kotlinami oraz podgórzami, które do nich przylegają
  • pasmo to natomiast samodzielna grupa górska mająca wydłużony kształt oraz główną grań

Łańcuch jest większym tworem niż pasmo. Co do zasady, większość polskich gór stanowi część wielkiego łańcucha alpejsko-himalajskiego. Można jednak w tym tworze wyróżnić mniejsze. W Polsce wymienia się trzy łańcuchy górskie.

Dwa z nich, najlepiej znane, znajdują się na samym południu kraju - rozciągają się na całej granicy ze Słowacją oraz z Czechami. Trzeci jest ulokowany w południowo-wschodniej Polsce. A zatem polskimi łańcuchami górskimi są:

  • Karpaty
  • Sudety
  • Góry Świętokrzyskie.

Każdy z tych obszarów dzieli się natomiast na pasma górskie. W Polsce tych głównych jest aż kilkadziesiąt.

Pasma górskie w Polsce. Karpaty

Karpaty to największy łańcuch górski w środkowej Europie, a także w Polsce. Rozciąga się nie tylko w naszym kraju, ale w siedmiu innych, tzn. w Austrii, Czechach, Słowacji, Ukrainie, Rumunii, Serbii i na Węgrzech. Ich łączna powierzchnia to 190 tys. km2, z czego nieco ponad 10% (19,6 tys. km2) leży na terenie Polski. Co ciekawe, Karpaty zajmują ponad 6% powierzchni naszego kraju!

Najwyższy szczyt Karpat to Gerlach znajdujący się na Słowacji (2655 m n.p.m). W Polsce są to Rysy będące jednocześnie najwyższym szczytem kraju (2499 m n.p.m., choć najwyższy wierzchołek ma 4 m więcej, ale znajduje się po słowackiej stronie).

W Polsce znajduje się 12 pasm górskich Karpat. Oto one.

Tatry

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Polsce. Jego 22,3% (175 m2) leży na terenie naszego kraju. Po polskiej stronie znajdują się części dwóch pasm:

  • Tatr Zachodnich (najwyższy polski szczyt - Starobociański Wierch, 2176 m n.p.m.)
  • Tatr Wysokich (najwyższy polski szczyt - Rysy); z granią przebiegającą między przełęczami Liliowe i Pod Kopą

Do najbardziej znanych szczytów Tatr polskich, poza już wymienionymi, zalicza się Kasprowy Wierch, Świnicę, Czerwone Wierchy, Giewont, Mnicha, Kościelec, Kozi Wierch czy Kominiarski Wierch.

Pieniny

Pieniny są rozciągnięte w Polsce i na Słowacji. Te góry dzieli się na trzy pasma:

  • Pieniny Spiskie, z najwyższym szczytem Żar (879 m n.p.m.)
  • Pieniny Właściwe (Środkowe lub Centralne) z najwyższym szczytem Trzy Korony (982 m n.p.m.)
  • Małe Pieniny z najwyższym szczytem Wysoka (1050 m n.p.m.).

Pieniny mają bardzo przyjazny klimat; halny wieje tu rzadko i słabo, a wielką atrakcją jest również spływ rzeką Dunajec.

Beskid Śląski

Leży na pograniczu Polski i Czech. Graniczy m.in. z Kotliną Żywiecką oraz Pogórzem Śląskim. Jego najwyższe szczyty to Skrzyczne (1257 m n.p.m.) oraz Barania Góra (1215 m n.p.m.). Najważniejsze miejscowości turystyczne regionu to Bielsko-Biała, Wisła, Ustroń czy Szczyrk.

Beskid Mały

Graniczy m.in. z Kotliną Żywiecką, Pogórzem Śląskim oraz Pogórzem Wielkckim. Jego najwyższy szczyt to Czupel (930 m n.p.m.). Znajduje się tu również co najmniej ponad 50 jaskiń. Największa to Jaskinia Dziurawa w Tarnawskiej Górze.

Beskid Makowski

Jest usytuowany między Beskidem Małym i Żywieckim a Beskidem Wyspowym. Jego największy szczyt to Mędralowa (1169 m n.p.m.). Główne miasta tego obszaru to Maków Podhalański, Sucha Beskidzka, Jordanów oraz Myślenice.

Beskid Żywiecki

Nazywany też Beskidem Wysokim. Położony pomiędzy Polską a Słowacją. Największym szczytem tego obszaru jest słynna Babia Góra, nazywana też Diablakiem (1725 m n.p.m.). Najważniejszym miastem regionu jest Żywiec.

Beskid Wyspowy

Znajduje się między doliną Raby a Kotliną Sądecką. Jest niezwykle charakterystyczny, ponieważ szczyty występują tu osobno, a nie w masywach - stąd przypominają wyspy. Najwyższy szczyt tego pasma górskiego w Polsce to Mogielica (1170 m n.p.m.).

Gorce

Gorce graniczą z Beskidem Wyspowym, Orawsko-Podhalańskim Pieninami czy Beskidem Sądeckim/ Ich najwyższy szczyt to Turbacz (1310 m n.p.m.). Charakterystyczna nazwa najpewniej pochodzi od słowa "gorzeć" (palić się, płonąć).

Beskid Sądecki

Rozciąga się między Polską a Słowacją i dzieli na trzy pasma górskie: Jaworzyny, Radziejowej i Góry Leluchowskie. Jego największy szczyt to Radziejowa (1266 m n.p.m.), a najważniejsze miejscowości turystyczne to Szczawnica, Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna-Zdrój czy Rytro.

Beskid Niski

Beskid Niski to pasmo gór w Polsce graniczące z Bieszczadami oraz Beskidem Sądeckim. To najrozleglejsza i najniższa część łuku Karpat. Jego największy szczyt po polskiej stronie to Lackowa (997 m n.p.m.). Znajdują się tu m.in. Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój czy Wysowa-Zdrój.

Bieszczady

To najstarsza część Karpat w Polsce i pasmo górskie rozciągające się na przestrzeni naszego kraju, Słowacji oraz Ukrainy. Jego najwyższy szczyt po polskiej stronie to Tarnica (1346 m n.p.m.).

Góry Sanocko-Turczańskie

Znajdują się pomiędzy Polską a Ukrainą, na północ od Bieszczadów. Ich największy szczyt w Polsce to Jaworniki (909 m n.p.m.).

Pasma górskie w Polsce. Sudety

Sudety są położone na południowym zachodzie Polskich, w północnych Czechach, a ich niewielka część znajduje się na terytorium Niemiec. Najwyższym szczytem Sudetów jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). Użycie ich nazwy zostało po raz pierwszy udokumentowane już w II wieku naszej ery - znalazła się ona w pismach greckiego astronoma, Klaudiusza Ptolemeusza. Prawdopodobnie ma celtyckie pochodzenie i oznacza "dziki las".

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, pasma górskiego Sudetów.
Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, pasma górskiego Sudetów. Lech GawucEast News

W Polsce wyróżnia się 15 pasm górskich Sudetów.

Karkonosze

Karkonosze rozciągają się między Polską a Czechami i są włączone do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Ich najwyższym szczytem jest Śnieżka, położona na granicy dwóch krajów. Ta góra jest także najwyższą w całych Czechach. Najważniejsze miejscowości to Szczawnica i Karpacz.

Góry Izerskie

Również położone pomiędzy Czechami a Polską, na wschód od Karkonoszy. Ich najwyższy szczyt to Wysoka Kopa (1126 m n.p.m.). Hala Izerska jest uznawana za polski biegun zimna.

Góry Kaczawskie

Położone wyłącznie na terenie Polski. Ich najwyższym szczytem jest Okole (725 m n.p.m.), choć bardzo podobną wysokość mają również Folwarczna, Skopiec oraz Baraniec. Znajdują się w nich 3 rezerwaty przyrody: Góra Miłek, Buki Sudeckie oraz Buczyna Storczykowa na Białych Skałach.

Rudawy Janowickie

To pasmo gór w Polsce, o powierzchni ok. 90 km2. Jego najwyższy szczyt to Ostra Mała (945 m n.p.m.), który jest południowo-zachodnim wierzchołkiem Skalnika. Można tu znaleźć ciekawe ruiny zamków średniowiecznych, np. Zamek Bolczów.

Góry Wałbrzyskie

Ich najwyższym szczytem jest Borowa (853 m n.p.m.)., a za wybitne są też uznawane Chełmiec oraz Trójgarb, dobrze widoczne m.in. z Wrocławia. Głównym miastem tego obszaru jest Wałbrzych.

Góry Kamienne

Ich najwyższym szczytem jest Waligóra (936 m n.p.m.), położona w paśmie Gór Suchych. Bardzo malowniczo prezentuje się też Przełęcz Trzech Dolin.

Góry Sowie

Ich największy szczyt to Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). W szczytowych partiach znajdują się ciekawe gniazda skalne. To obszar niezwykle ciekawy turystycznie - znajdują się tu m.in. kompleks Riese, skrywający tajemnice II wojny światowej oraz twierdza Srebrna Góra.

Góry Bardzkie

Jego najwyższym szczytem jest Szeroka Góra (765 m n.p.m.), a innymi ważnymi wzniesieniami są Kłodzka Góra, Kortunał oraz Ostra Góra. W bezpośredniej okolicy tego pasma są położone m.in. Kłodzko, Ząbkowice Śląskie czy Bardo.

Góry Stołowe

To jedne z nielicznych w Europie góry płytowe, które swoją nazwę zawdzięczają "płaskim jak stół" szczytom. Najwyższym z nich jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.).

Góry Bystrzyckie

Usytuowane w powiecie kłodzkim, z najwyższym szczytem o uroczej nazwie Sasanka (985 m n.p.m.). To idealne miejsce dla wytrwałych piechurów, którzy lubią samotność na trasie. W pobliżu znajdują się m.in. Duszniki-Zdrój i Polanica-Zdrój.

Góry Orlickie

Usytuowane w Polsce i w Czechach. Po polskiej stronie najwyższym szczytem jest Orlica (1084 m n.p.m.). Bazą wypadową na szlaki są Duszniki-Zdrój.

Masyw Śnieżnika

To najwyższe pasmo górskie polskiej części Sudetów Wschodnich. Dominującym w nim szczytem jest Śnieżnik (1425 m n.p.m.). W tym obszarze znajdują się Śnieżnicki Park Krajobrazowy i 3 rezerwaty przyrody.

Góry Bialskie

Ich najwyższym szczytem może być, w zależności od tego, jakie granice tego pasma się uzna: Rudawiec (1112 m n.p.m.), Postawna (1117 m n.p.m.) lub Smrek (1125 m n.p.m.). Ten obszar zachwyca sporą wysokością gór jak na Sudety i malowniczym krajobrazem.

Góry Złote

Za ich najwyższy szczyt po polskiej stronie uznaje się najczęśćiej Postawną (1117 m n.p.m.). Na tym obszarze rozwijało się górnictwo; wydobywano tu m.in. złoto.

Góry Opawskie

Ich najwyższym szczytem od strony Polski jest Biskupia Kopa (890 m n.p.m.). Mówi się, że skrywają wiele tajemnic, np. zaginione miasto Rosenau czy złoża złota.

Pasma gór w Polsce. Góry Świętokrzyskie

Mówiąc o górach w Polsce, często zapomina się o trzecim łańcuchu, czyli o Górach Świętokrzyskich. To jeden z najstarszy h łańcuchów górskich w Europie, który został wypiętrzony ponad 500 mln lat temu. W efekcie kolejnych fałdowań utraciły wysokość i mają obecnie bardziej "wyżynny" charakter.

Ich najwyższym szczytem jest Agata (614 m n.p.m.), czyli wschodni wierzchołek Łysicy. Natomiast centrum turystycznym oraz gospodarczym regionu są Kielce.

Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich.
Łysa Góra w Górach Świętokrzyskich.Adrian Slazok/REPORTER

W Górach Świętokrzyskich można wymienić 19 pasm górskich. Są to kolejno:

  • Pasmo Klonowskie (najwyższy szczyt - Bukowa Góra, 484 m n.p.m.)
  • Pasmo Bostowskie (najwyższy szczyt - 351 m n.p.m.)
  • Pasmo Oblęgorskie (najwyższy szczyt - Siniewska Góra, 449 m n.p.m.)
  • Pasmo Masłowskie (najwyższy szczyt - Klonówka, 473 m n.p.m.)
  • Łysogóry (najwyższy szczyt - Agata na Łysicy, 614 m n.p.m.)
  • Pasmo Jeleniowskie (najwyższy szczyt - Szczytniak, 554 m n.p.m.)
  • Pasmo Zgórskie (najwyższy szczyt - Patrol, 388m n.p.m.)
  • Pasmo Posłowickie (najwyższy szczyt - Biesak, 318 m n.p.m.)
  • Pasmo Dymińskie (najwyższy szczyt - Telegraf, 408 m n.p.m.)
  • Pasmo Brzechowskie (najwyższy szczyt - Sikorza, 361 m n.p.m.)
  • Pasmo Orłowińskie (najwyższy szczyt - Słowiec, 433 m n.p.m.)
  • Pasmo Iwaniskie (najwyższy szczyt - przysiółek Poręba Zaldowska, 328 m n.p.m.)
  • Pasmo Wygiełzowskie (najwyższy szczyt - 385 m n.p.m.)
  • Pasmo Chęcińskie (najwyższy szczyt - Góra Zamkowa, 357 m n.p.m.)
  • Grzbiet Bolechowicki (najwyższy szczyt - Miejska, 332 m n.p.m.)
  • Pasmo Daleszyckie (najwyższy szczyt - Otrocz, 372 m n.p.m.)
  • Pasmo Cisowskie (najwyższy szczyt - Włochy, 427 m n.p.m.)
  • Pasmo Ociesęckie (najwyższy szczyt - Jaźwina, 361 m n.p.m.)
  • Pasmo Kadzielniańskie (najwyższy szczyt - Karczówka, 340,9 m n.p.m.)

Jak zatem widać góry w Polsce są niezwykle bogate w miejsca, które warto odwiedzić, dostępne zarówno dla początkujących, jak i wprawionych podróżników. Które spośród polskich szczytów zdobędziesz podczas najbliższej wyprawy? Zaplanuj ją, aby odkryć coś nowego!

Polskie farmy wiatrowe na BałtykuSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas