Korona Ziemi. Kto zdobył wszystkie szczyty?

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Są majestatyczne, piękne, niebezpieczne i bardzo wysokie. Mowa o najwyższych szczytach wszystkich kontynentów, które tworzą Koronę Ziemi. Ich zdobycie jest marzeniem, ale i celem wielu alpinistów. Wśród tych, którzy zdobyli wszystkie szczyty, nie brakuje Polaków i Polek. Komu udało się wejść na wierzchołek każdej góry Korony Ziemi?

Korona Ziemi. Mount Everest jest na liście szczytów do zdobycia.
Korona Ziemi. Mount Everest jest na liście szczytów do zdobycia. 123RF/PICSEL

Co to jest Korona Ziemi? Wszystkie szczyty i kilka opcji

Korona Ziemi (ang. Seven Summits) to najwyższe szczyty kontynentów. I chociaż angielska nazwa wskazuje, że jest ich siedem, to w rzeczywistości wielu alpinistów uznaje, że jest ich dziewięć. Skąd wynika taka rozbieżność? 

Warto zacząć od początku, czyli pomysłodawcy utworzenia Korony Ziemi, amerykańskiego biznesmena i wielbiciela wspinaczki wysokogórskiej, Richarda Bassa. To on postawił sobie cel zdobycia najwyższych szczytów kontynentów: Afryki, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Antarktydy, Australii, Azji oraz Europy. Z jego ideą nie zgodził się alpinista Reinhold Messner. Uznał bowiem, że w Koronie Ziemi należy uwzględnić Australię i Oceanię. Stąd też na jego liście pojawił się znacznie trudniejszy szczyt do zdobycia. Zamiast Góry Kościuszki z listy Bassa znalazła się Piramida Carstensza (Puncak Jaya).

Bass uznał również, że najwyższym szczytem w Europie jest Elbrus na Kaukazie. Niektórzy mają co do tego wątpliwości. Są zdobywcy, którzy twierdzą, że najwyższy szczyt w Europie to Mont Blanc.

W oficjalnej klasyfikacji Korony Ziemi znajduje się siedem szczytów z listy zaproponowanej przez Bassa lub Messnera. 

Elbrus jest na niej punktem obowiązkowym, ale śmiałkowie mogą wybierać, czy wolą podążać na Górę Kościuszki czy Piramidę Carstensza. Najwytrwalsi decydują się na zdobycie obydwu szczytów oraz wchodzą także na Mont Blanc. Stąd też wzięła się koncepcja wejścia na 9 szczytów.

Jak wyglądają opcje zdobycia Korony Ziemi?

Lista Bassa

  • Afryka: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) w Tanzanii.
  • Ameryka Północna: Denali (6195 m n.p.m.) w górach Alaska.
  • Ameryka Południowa: Aconcagua (6961 m n.p.m.) w Andach Południowych na obszarze Argentyny.
  • Antarktyda: Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.) w Górach Ellswortha.
  • Australia: Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.) w Nowej Południowej Walii.
  • Azja: Mount Everest (8848 m n.p.m.) w Himalajach Wysokich na granicy Nepalu i Tybetu.
  • Europa: Elbrus (5642 m n.p.m.) jako najwyższy szczyt Kaukazu.

Lista Messnera

  • Afryka: Kilimandżaro.
  • Ameryka Północna: Denali.
  • Ameryka Południowa: Aconcagua.
  • Antarktyda: Masyw Vinsona.
  • Australia i Oceania: Piramida Carstensza (inaczej Puncak Jaya, 4884 m n.p.m.) w Górach Śnieżnych Nowej Gwinei.
  • Azja: Mount Everest.
  • Europa: Elbrus.

Kto zdobył Koronę Ziemi?

Listę zdobywców Korony Ziemi na portalu 7summits.com aktualizowano do sierpnia 2016 roku. Według statystyk do tego czasu wszystkie szczyty udało się zdobyć 416 osobom. 291 wspinaczy zdecydowało się na listę zaproponowaną przez Messnera i wejście na Piramidę Carstensza. 8 śmiałków zdobyło wszystkie szczyty bez pomocy tlenu.

Jako pierwszy na świecie Koronę Ziemi zdobył 30 kwietnia 1985 roku Richard Bass. Tego dnia wszedł na ostatni brakujący mu szczyt, Mount Everest.

Zanim Messner zdobył Koronę Ziemi ze swojej listy, wyprzedził go Pat Morrow. W 1986 roku jako pierwszy zaliczył koronę łącznie z Piramidą Carstensza i był też pierwszym alpinistą, który przy tym wyczynie nie wspomagał się tlenem z butli.

Junko Tabei to japońska alpinistka, która w 1992 roku jako pierwsza kobieta w historii osiągnęła wszystkie szczyty Korony Ziemi. Wybrała trudniejszą opcję i 28 czerwca 1992 roku weszła na szczyt Puncak Jaya.

Najmłodszy alpinista, który wszedł na wszystkie szczyty należące do korony to Amerykanin Jordan Romero. 24 grudnia 2011 roku w wieku 15 lat uwieńczył swoje osiągnięcie zdobyciem Masywu Vinsona na Antarktydzie.

Najstarszy alpinista, który zdobył Koronę Ziemi miał 71 lat. Hiszpański wspinacz Carlos Soria Fontan w 2010 roku wszedł na Kilimandżaro, chociaż swoją przygodę ze szczytami korony zaczął, gdy miał 29 lat.

Susan i Phil Ershler byli pierwszym małżeństwem, które zdobyło Koronę Ziemi. Dokonali tego w maju 2002 roku.

Leszek Cichy to pierwszy Polak, który zdobył Koronę Ziemi

Wśród Polaków również nie brakuje odważnych osób, które postawiły sobie cel zdobycia Korony Ziemi. Pierwszym Polakiem, któremu się to udało, był polski himalaista i geodeta Leszek Cichy. Do 1999 roku udało mu się zdobyć wszystkie szczyty Korony Ziemi. I to dosłownie, bo Cichy nie poprzestał na siedmiu wierzchołkach i łatwiejszych wyborach. Zdobył Koronę Ziemi z Górą Kościuszki, Piramidą Carstensza, Elbrusem i Mont Blanc.

Ilu Polaków zdobyło Koronę Ziemi?

Po Leszku Cichym jeszcze 25 śmiałkom udało się osiągnąć wszystkie najwyższe szczyty. Wśród nich znalazło się kilkanaście kobiet. Pierwszą była alpinistka i himalaistka Anna Czerwińska. Jako 66. osoba w historii świata 22 maja 2000 roku wejściem na Everest skompletowała najwyższe szczyty kontynentów.

Najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi była Bogumiła Raulin. 22 maja 2018 roku 34-letnia dziewczyna weszła na ostatni szczyt Mount Everest. Warto również podkreślić wyczyn Grażyny Machnik z 2019 roku, która jako pierwsza Polka zdobyła Wielki Szlem Zdobywców (Koronę Ziemi oraz oba bieguny).

Jest Korona, jest też Koronka Ziemi

Dla tych, którzy liczą na więcej wyzwań, istnieje tzw. Koronka Ziemi. Jest to lista drugich co do wysokości szczytów na każdym kontynencie.

  • Afryka: Mount Kenya (5199 m n.p.m.), masyw wulkaniczny w Kenii.
  • Ameryka Północna: Mount Logan (5959 m n.p.m.), najwyższy szczyt Kanady.
  • Ameryka Południowa: Ojos del Salado (6885 m n.p.m.) w Andach Środkowych, na granicy Argentyny i Chile.
  • Antarktyda: Mount Tyree (4852 m n.p.m.).
  • Australia: Mount Townsend (2209 m n.p.m.) w stanie Waszygnton lub Australia i Oceania: Ngga Pulu (4862 m n.p.m.) w Nowej Gwinei.
  • Azja: K2 (8611 m n.p.m.), najwyższy szczyt Karakorum.
  • Europa: Dufourspitze (4634 m n.p.m.) w masywie alpejskim Monte Rosa lub według Bassa i Messnera Dychtau (5205 m n.p.m.), druga góra Kaukazu.

Pierwszą osobą, która zdobyła Koronkę Ziemi był włoski alpinista Hans Kammerlander. Dokonał tego 3 stycznia 2012 roku, wchodząc na Mount Tyree.

Wbrew pozorom zdobycie Koronki Ziemi nie przychodzi z łatwością. Wręcz przeciwnie! Alpiniści są zgodni co do tego, że zaliczenie jej wszystkich szczytów jest trudniejsze od zdobycia wierzchołków Korony Ziemi. Jedynie na drugi co do wielkości szczyt Ameryki Południowej jest łatwiejsze wejście niż na pierwszy. W pozostałych przypadkach znalezienie się na tych niższych wierzchołkach jest bardziej wymagające. 

Młode aktywistki bronią stacji badawczej i zwierzątPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas