Ciepłe mieszkanie 2022 nie tylko na wymianę pieca. Już przyjmują wnioski

Program „Ciepłe mieszkanie 2022” właśnie wystartował. Dzięki niemu rodziny mogą otrzymać wsparcie finansowe na wymianę pieców, drzwi oraz okien. Nie dotyczy to wyłącznie domów, ale również budynków wielorodzinnych. Dowiedzmy się, dla kogo dokładnie przeznaczony jest program wymiany kopciuchów. Upewnijmy się, gdzie składać wniosek na dofinansowanie z programu „Ciepłe mieszkanie 2022”.

"Ciepłe mieszkanie 2022". Gdzie składać wnioski? Dla kogo nowy program wymiany systemu grzewczego?
"Ciepłe mieszkanie 2022". Gdzie składać wnioski? Dla kogo nowy program wymiany systemu grzewczego?123RF/PICSEL

Program "Ciepłe mieszkanie 2022" ruszył kilkanaście dni temu. Od tego czasu pojawia się wiele pytań od zainteresowanych. Celem projektu jest poprawienie wyników energetycznych. Do tego ważnym punktem jest zmniejszenie ilości smogu w miastach mających z tym największy problem. Pierwsze osoby już dostały potwierdzenie dostania się do projektu. Sprawdźmy, dla kogo przewidziany jest program "Ciepłe mieszkanie 2022". Gdzie możemy składać wniosek o wsparcie finansowe?

"Ciepłe mieszkanie 2022". Czym różni się od "Czystego powietrza plus"?

"Ciepłe mieszkanie" jest kolejnym programem mającym na celu zadbanie o środowisko. Planowo jest nowym sposobem na nakłonienie ludzi do wymiany starych piecyków. W Polsce już działał podobny projekt, zwany "Czyste powietrze plus". Teoretycznie cel obu programów jest taki sam. Różnią się między sobą natomiast potencjalną grupą docelową. "Czyste powietrze plus" skupiało się głównie na domach jednorodzinnych. "Ciepłe mieszkanie 2022" natomiast skierowane jest głównie do właścicieli mieszkań w kamienicy.

"Ciepłe mieszkanie 2022". Kiedy start programu?

Program "Ciepłe mieszkanie" podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy nabór rozpoczął się 21 lipca 2022. Jego koniec planowany jest 31 grudnia 2023 roku. 

Drugi nabór trwać będzie przez dwa kolejne lata 2024-2025.

Następnie do końca 2026 roku planowane jest wydanie wszystkich środków zgodnie z zaakceptowanymi wnioskami przez beneficjentów. Budżet całego programu wynosi 1,4 mld złotych.

Dla kogo jest program "Ciepłe mieszkanie 2022"?

Program "Ciepłe mieszkanie 2022" jest dla wszystkich właścicieli mieszkań, u których źródło ciepła korzysta z paliw stałych. Udział w rekrutacji może wziąć każdy.

Przekazany budżet zależeć będzie natomiast od progu dochodowego. Wysokość bezzwrotnej dotacji może być różna. Najmniej można dostać 15 tysięcy, najwięcej 39,9 tys. złotych.

W pierwszym poziomie programu "Ciepłe mieszkanie" beneficjentem może zostać właściciel lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym, którego roczne dochody nie przekroczą 120 tys. zł.

Dofinansowanie w tym przypadku wyniesie:

  • Do 30% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 15 tys. zł na jeden lokal mieszkalny) 
  • Do 35% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 17,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin)

Drugi poziom - podwyższony - jest przeznaczony dla osób, których miesięczne dochody nie przekraczają 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Dofinansowanie wyniesie w takim przypadku:

  • Do 60% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 25 tys. zł na jeden lokal mieszkalny)
  • Do 65% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 26,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin)

W trzecim i najwyższym poziomie "Ciepłego mieszkania" można zyskać najwięcej. Jest on przeznaczony dla właściciela lokalu mieszkalnego, którego miesięczne dochody nie przekraczają 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo ustalone mają prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego.

Dofinansowanie wynosi w tym przypadku:

  • Do 90% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 37,5 tys. zł na jeden lokal mieszkalny)
  • Do 95% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 39,9 tys. zł na jeden lokal mieszkalny, dla budynków w miejscowości ujętej na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin). 

We wszystkich trzech progach warunkiem otrzymania wsparcia będzie zobowiązanie beneficjenta, że po zakończeniu inwestycji w mieszkaniu nie będzie źródeł ciepła o klasie niższej niż 5 według normy przenoszącej normę europejską EN 303-5.

"Ciepłe mieszkanie 2022". Jak oraz gdzie złożyć wniosek?

Wnioski o wzięcie udziału w projekcie "Ciepłe mieszkanie 2022" należy składać do urzędu gminy. Fundusze przekazane są do gminy przez NFOŚiGW. Dokładne daty składania wniosków każda gmina określa indywidualnie. 

Dobrze jest więc zweryfikować daty składania wniosków. Tam też dostępne są wzory wniosków, które należy wypełnić przed złożeniem ich do gminy.

Gmina po otrzymaniu od nas stosownych dokumentów ocenia, czy spełniamy warunki narzucone w ramach projektu. Jeśli tak, otrzymamy komplet kolejnych dokumentów - umowy między nami a gminą o dofinansowanie zmiany źródła ciepła.

Na co można wykorzystać pieniądze z programu "Ciepłe mieszkanie 2022"?

Budżet na cały program wynosi 1,4 miliarda złotych. W ramach programu oprócz pieców będzie można wymienić drzwi oraz okna. Wszystko dlatego, że z łatwością przepuszczają one ciepło.

Z "Ciepłego mieszkania" należy również wymienić stare piece na:

***

Czytaj także:

"Wydarzenia": Dodatki węglowe hamują wymianę kopciuchówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas