Będzie zakaz trzymania psów na łańcuchach? Złożono już dwa projekty

Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej zamierza złożyć projekt zakazujący trzymania psów na łańcuchach. To druga taka inicjatywa w ostatnim czasie - niedawno w Sejmie został złożony obywatelski projekt ustawy, którego celem jest zakazanie utrzymywania psów na uwięzi, ograniczenie pseudohodowli, zwiększenie kar za znęcenie się nad zwierzętami, czy zakazanie używania fajerwerków hukowych.

Być może niedługo w Polsce zacznie obowiązywać zakaz trzymania psów na uwięzi
Być może niedługo w Polsce zacznie obowiązywać zakaz trzymania psów na uwięzi123RF/PICSEL

Być może niedługo w Polsce zacznie obowiązywać zakaz trzymania psów na uwięzi, a wraz z nim w życie wejdą i inne przepisy. Obecnie prawo zezwala na trzymanie czworonogów na uwięzi nie krótszej niż trzy metry. Psa należy bezwzględnie spuszczać z łańcucha minumum co 12 godzin, ale przepisy te nie są regularnie egzekwowane. Szefowa Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt chce zmienić los tysiąca psów łańcuchowych i zapowiada, że Koalicja Obywatelska złoży wkrótce w tej sprawie projekt ustawy.

KO zerwie łańcuchy?

Zamiast łańcuchów, na których niektóre psy spędzają przysłowiowe całe życie, Katarzyna Piekarska proponuje zastąpieni uwięzi kojcami. Mają być one dostosowane do rozmiarów zwierzęcia. Utrzymywanie psa w kojcu ma iść w parze z regularnymi spacerami.

Według organizacji działających na rzecz zwierząt przepisy dotyczące utrzymywania psów na łańcuchach nie są egzekwowane. Zwierzęta pomimo zapisów w ustawie nie są spuszczane z uwięzi, wielokrotnie stan zdrowia zwierząt odbieranych przez inspektorów jest tragiczny. W szyję wrasta obroża, za krótki łańcuch uniemożliwia realizowanie podstawowych potrzeb i sprawia ból, a psy są odizolowane całkowiecie od świata zewnętrznego. Pomimo wieloletnich apeli inspektorów i obrońców zwierząt w Polsce zakaz trzymania psów na łańcuchach nie wszedł w życie.

- Nie wyobrażam sobie, żeby w tej kadencji nie doszło do zakazu trzymania psów na łańcuchach. Nawet Węgrzy mają taki zakaz - przekazała Interii Ewa Gebert, prezeska OTOZ Animals. - Nasza organizacja przeprowadza rocznie około 6 tys. interwencji dotyczących niehumanitarnego traktowania zwierząt - dodaje.

Zmiany w ustawie o ochronie zwierząt. Już jest obywatelski projekt

OTOZ Animals, razem z organizacją Viva!, Mondo Cane i Akcją Demokracją utworzyli komitet inicjatywy ustawodawczej i złożyli obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Projekt zakłada wprowadzenie zakazu utrzymywania psów na uwięzi, ograniczenie pseudohodowli i wprowadzenie kontroli w takich placówkach (do tej pory weterynarze nie kontrolowali takich miejsc), zwiększenie kar za znęcenia się nad zwierzętami do do 5 i lat i do 8 lat więzienia za szczególne okrucieństwo, czy zakazanie używania fajerwerków hukowych. Ważną kwestią jest też obowiązek chipowania zwierząt domowych.

Pod koniec czerwca u Marszałek Sejmu wydał postanowienie o przyjęciu i utworzeniu inicjatywy obywatelskiej "Stop łańcuchom, pseudohodowlą i bezdomności zwierząt". Komitet uzyskał osobowość prawną i rozpoczyna akcję zbierania podpisów w całym kraju. Można zgłosić się do zbierania podpisów, jak i wesprzeć swoim podpisem inicjatywę.

Podpisy będą zbierane do 24 września 2024 roku. "Musimy zebrać 100 tys. podpisów obywateli, którym los zwierząt nie jest obojętny i którzy chcą, by prawo dla nich było lepsze" - informuje komitet.

Zwierzęta w praskim zoo dostały tony lodu dla ochłodyAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas