Te psy najgorzej znoszą upał. Człowiek nie wziął tego pod uwagę
Oprac.: Katarzyna Nowak
Choć podczas upałów wszystkim psom jest gorąco, co objawia się intensywnym dyszeniem, to niektóre rasy mają szczególne problemy z ochłodzeniem się. Przez genetyczne modyfikacje zwierzęta są też bardziej narażone na stres cieplny, czy udar.
Dyszenie jest naturalną metodą ochładzania organizmu psa. Im szybciej ziaje, tym prędzej oddaje ciepło. Istnieją rasy psów, którym jest trudniej ochłodzić się niż innym zwierzętom. Ma to związek z ich genetyką, a w konsekwencji nienaturalną budową ciała. Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals od wielu lat prowadzi kampanię, której celem jest zniechęcenie ludzi do kupowania psów i kotów brachycefalicznych, czyli tych z krótkim pyskiem.
Rasy psów z zaburzeniami oddychania. Cierpią podczas upałów
Rasy psów, które na co dzień mogą mieć zaburzenia oddychania cierpią podczas upałów bardziej niż pozostałe zwierzęta. Do psów, które mają spłaszczony pysk i nienaturalnie skrócone drogi oddechowe zalicza się głównie buldogi francuskie i brytyjskie, cavalier king Charles spaniele, czy mopsy.
Powyższe rasy mogą mieć przez swoją budowę trudności w regulowaniu temperatury ciała. Według organizacji PETA mopsy, czy buldogi nie są w stanie odpowiednio się ochłodzić poprzez dyszenie, przez co są dwukrotnie bardziej narażone na udar cieplny niż inne rasy.
Hodowla mopsów, czy buldogów francuskich jest uważana w wielu kręgach za nieetyczną, ale pomimo psich problemów związanych z uwarunkowaniem genetycznym, nadal w Europie funkcjonują takie hodowle.
W 2023 r. holenderski rząd zakazał wstępnie handlu i promowania ras zwierząt domowych takich jak mopsy, czy cavalier king charles spaniel. Na liście wymieniono też koty z tzw. oklapniętymi uszami, do których należy np. szkocki zwisłouchy.
Kiedy psu jest za gorąco?
W przypadku mopsów, buldogów francuskich, czy spanieli, charakterystyczne dyszenie i charczenie jest cechą naturalną u psów z zaburzeniami oddychania. Należy być świadomym, kiedy u psa występują objawy stresu cieplnego. Ciężkie dyszenie i nadmierne ślinienie się mogą być tego oznakami. Jeśli u psa występują takie ostrzegawcze objawy, należy natychmiast przerwać aktywność i pozwolić psu się ochłodzić.
Znacznie gorzej objawia się udar cieplny u psa, któremu towarzyszyć mogą wymioty, apatia, biegunka, trudności z chodzeniem i inny widoczne sygnały. Należy wtedy natychmiast przenieść psa do cienia lub chłodnego pomieszczenia. Można podać wodę i delikatnie zwilżyć psa wodą w temperaturze pokojowej. Jeśli objawy nie ustępują trzeba zasięgnąć opinii weterynarza.
Należy unikać zakładania krępujących kagańców, a także spacerów w pełnym słońcu. Na spacer z psem w czasie upałów warto wybrać się do chłodnego lasu lub spacerować wcześnie rano, czy po zmierzchu.