​Wojciechowski dla "GP": Zielony Ład w rolnictwie jest przełomową zmianą

Zielony Ład to szansa dla polskich rolników na przywrócenie znaczenia małych gospodarstw, które są bardziej w zgodzie z naturą - mówił w rozmowie z "Gazetą Polską" unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

article cover
INTERIA.PL

Wojciechowski podkreślił w wywiadzie, że małe gospodarstwa w większym stopniu zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe. - Jest więcej argumentów za tym, że powinniśmy inwestować w małe gospodarstwa. Są kwestie wpływu na środowisko - wielkoprzemysłowa hodowla generuje problem z odpadami. Jest sprawa depopulacji wsi i odbierania jej mieszkańcom szans na godne życie - wymienił unijny komisarz.

Polityk zauważył, że krytyczne uwagi nt. Zielonego ładu wynikają z tego, że na problemy rolnictwa patrzy się z perspektywy przemysłu, tymczasem obu sfer nie da się porównać. - Problemy gospodarki wynikają z oparcia energetyki na węglu. W myśl zasady więc w energetyce czeka nas seria inwestycji i zmian. Z polskim rolnictwem jest inaczej. Można powiedzieć, że jest odwrotnie. To Europa Zachodnia będzie musiała się zmieniać - stwierdził.

Wojciechowski wskazał, że emisje w rolnictwie UE to średnio 2,5 tony Co2 z hektara: Polska ma 2,2 tony na hektar, tymczasem Niemcy to ponad 4 tony, Belgia ponad 7 ton, a Holandia ponad 10 ton na hektar. Zdaniem komisarza, to kraje Europy Zachodniej będą miały szczególny problem, żeby "wykazać się oszczędnościami emisji dwutlenku węgla".

Wojciechowski dodał, że przed Polską stoi duża szansa, do tego nie będzie żadnych przymusów. - Jeżeli ktoś będzie chciał zwiększać intensywność, to będzie mógł iść tą drogą. Będą jednak zachęty dla tych, którzy będą chcieli bardziej ekologicznego rolnictwa - powiedział Wojciechowski.

Pod koniec czerwca unijni ministrowie rolnictwa zaakceptowali wstępne porozumienie, zawarte z Parlamentem Europejskim w sprawie najważniejszych elementów reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Dyskusje w tej sprawie trwały trzy lata.  

Unijne porozumienie ma wspierać m.in. mniejsze gospodarstwa oraz nowych rolników, a także nastawić się na ekologiczne uprawy, oraz wzmocnić ochronę środowiska. 

Źródło: PAP, Zielona Interia

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas