UE coraz bliżej końca hodowli klatkowej

Hodowla klatkowa zwierząt powinna się skończyć w 2027 r. - to odpowiedź Komisji Europejskiej na petycję podpisaną przez 1,4 mln obywateli wspólnoty.

article cover
pixabay.com

Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides oraz wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova na konferencji prasowej ogłosiły, że do końca przyszłego roku zostanie przedstawiony "projekt ustawodawczy mający na celu wycofanie i ostateczny zakaz stosowania klatek w odniesieniu do wszystkich gatunków i kategorii zwierząt, o których mowa w Inicjatywie".

Chodzi o Inicjatywę Obywatelską "Koniec Epoki Klatkowej - End the Cage Age", której postulatem był zakaz stosowania klatek w chowie zwierząt hodowlanych. Zainicjowały ją organizacje Compassion in World Farming oraz Compassion in World Farming Polska.

- Nadszedł naprawdę długo oczekiwany dzień, czekaliśmy na tę decyzję prawie trzy lata, bo tyle zajął cały proces związany z naszą inicjatywą obywatelską. To wielki sukces i dziś Komisja Europejska zrobiła duży krok, żeby pewna epoka dla zwierząt się skończyła - komentuje Małgorzata Szadkowska, prezeska Compassion Polska i członkini komitetu obywatelskiego "Koniec Epoki Klatkowej".

Komisja ma również zająć się kwestią produktów importowanych z państw spoza UE. Chodzi o rozważenie "wprowadzenia zasad lub norm dotyczących produktów importowanych, które byłyby równoważne z zasadami obowiązującymi w UE".

Wcześniej inicjatywę poparł Parlament Europejskich. 10 czerwca europosłowie wezwali Komisję Europejską do wycofania klatek dla zwierząt hodowlanych do 2027 r., oraz do zagwarantowania, że wszystkie produkty, które są importowane do wspólnoty, będą spełniały te standardy.

Decyzja może wywołać opór wśród części hodowców. Krótko po jej ogłoszeniu unijny komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przypomniał, że hodowcy potrzebują vacatio legis: "Niezależnie od tego, jakie zmiany zostaną wprowadzone, powinny być zapewnione odpowiednie okresy przejściowe, które dadzą rolnikom wystarczającą ilość czasu na dostosowanie się, ale także zachęty"

- Myślę, że to historyczny moment dla całego ruchu prozwierzęcego i od dziś rozpoczyna się nowa podróż. Dziś świętujemy, ale jutro wracamy znowu do ciężkiej pracy, bo naszym zadaniem będzie monitorowanie całego procesu legislacyjnego. Pozostaniemy skoncentrowani na instytucjach europejskich, dopóki nie zostanie zrealizowany dzisiejszy ambitny plan. Klatki muszą odejść do historii i dziś wiem, że tak się stanie - dodaje Szadkowska.

Według danych Compassion Farming Polska, ponad 300 mln zwierząt hodowlanych w UE nadal spędza całe swoje życie lub jego część w klatkach, kojcach lub zagrodach. Zwłaszcza w przypadku świń, są one za małe, przez co zwierzęta cierpią.

Źródło: Compassion Farming Polska, PAP

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas