​Struzik: walka o czyste powietrze to walka z koronawirusem

Działania na rzecz czystego powietrza są działaniami na rzecz walki z COVID-19 - powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podczas otwarcia IV Kongresu Czystego Powietrza

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.Rafał GuzPAP/EPA
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

- Mazowsze jest niechlubnym liderem jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Trybunał sprawiedliwości nakazał Polsce dostosowanie wszystkich warunków czystości powietrza do europejskich norm. Tutaj mamy ciągle przekroczenia, dlatego wszystkie siły rządowe, samorządowe oraz organizacji pozarządowych muszą jednym głosem i w sposób zintegrowany zabiegać o czystość powietrza - powiedział Struzik.

Zdaniem marszałka województwa, problemem jest rozdział środków. Pieniądze mają trafić do dużych trucicieli, a jak wskazuje Struzik, "czystość powietrza zależy od niskiej emisji, od wskaźnika pyłu. Chcemy, żeby rząd ten wskaźnik skorygował".

Struzik zwrócił uwagę, że zanieczyszczone powietrze w czasie pandemii koronawirusa stanowi podwójne zagrożenie. - Badania pokazują, że ten wirus jest dużo bardziej groźny, gdy mamy do czynienia z zanieczyszczeniem powietrza, stąd działania na rzecz czystego powietrza są działaniami na rzecz walki z COVID-19 i zdrowia społeczeństwa. O tym wszystkim przez dwa dni będziemy tutaj debatować - powiedział marszałek.

IV Kongres Czystego Powietrza rozpoczął się w środę 10 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jest to największe wydarzenie na Mazowszu poświęcone ochronie powietrza. Weźmie w nim udział online ponad 700 uczestników, wśród nich samorządowcy, eksperci, organizacje pozarządowe czy przedsiębiorcy.

Władze Mazowsza uruchomiły także nabór na projekty dotyczące ochrony powietrza i mikroklimatu. Jak przekazały władze regionu, do rozdysponowania jest 11 mln zł.

Podczas kongresu omawiany będzie wpływ transportu publicznego, systemów ogrzewania gospodarstw domowych oraz korzystania z odnawialnych źródeł energii na jakość powietrza.

Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, powiedział, że "smog zabiera życie 45-48 tysiącom Polaków rocznie", a z badań m.in. na uniwersytecie Harvarda wynika, że na świecie każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera 9 mln osób. - Jeżeli mieszkamy na terenie, który jest narażony na duże zanieczyszczenie powietrza, to łatwiej nam złapać COVID-19, cięższy jest przebieg choroby i większy procent zgonów na takich obszarach - dodał Furgalski.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas