Ozdoba: projekt o rozszerzonej odpowiedzialności producentów jeszcze w sierpniu
Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział, że projekt ustawy wdrażającej rozszerzoną odpowiedzialność producentów (ROP) zostanie przedstawiony jeszcze w tym miesiącu. Ozdoba dodał też, że liczy na przejście projektu przez drogę legislacyjną w tym roku.
Wiceszef MKiŚ w środę brał udział w debacie przy okazji rozpatrzenia przez Senat nowelizacji ustawy "Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach". To ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
W trakcie dyskusji wiceminister był pytany o kwestie wdrożenia ROP. Ozdoba przekazał, że jeszcze w sierpniu odpowiedni projekt ustawy w tej sprawie ma zostać "uzewnętrzniony". Dodał, że liczy również na to, że ustawa przejdzie całą ścieżkę legislacyjną jeszcze w 2021 r.
Wiceminister nie mówił o szczegółach projektu dotyczącego ROP. Powiedział, że będzie to "kręgosłup, schemat" i resort jest otwarty na konsultacje oraz propozycje zmiany przepisów.
Odpowiedzialność producentów
W ministerstwie od miesięcy trwają prace nad przepisami wprowadzającymi w Polsce ROP. Producenci przyszłych odpadów, które stanowić będą zużyte opakowania, mają w jej konsekwencji w całości bądź częściowo pokrywać koszty ich zagospodarowania.
30 kwietnia w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się informacja, że rząd planuje przyjąć wdrażający ROP projekt na przełomie trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku.
Zobacz również:
W wykazie informowano wtedy, że jednym z planowanych rozwiązań ma być podzielenie opakowań produktów i odpadów opakowaniowych na dwie grupy. Te grupy to: opakowania przeznaczone dla gospodarstw domowych oraz pozostałe opakowania (głównie handel, usługi, przemysł). Projekt ma też ustanawiać opłatę opakowaniową, która będzie ponoszona przez wprowadzających produkty w opakowaniach, przeznaczone dla gospodarstw domowych. Oszacowano, że dochody z tytułu tej opłaty w 2023 r. wyniosą 1,5 mld zł.
W trakcie środowej debaty nad tzw. ustawą śmieciową senator Janusz Gromek (KO) złożył kolejne poprawki do ustawy, tym samym będą ją musiały jeszcze rozpatrzeć odpowiednie senackie komisje.
Podstawowym celem nowelizacji ustawy śmieciowej jest ograniczenie kosztów gospodarki odpadowej w gminach. Zakłada ona m.in. ustanowienie maksymalnej stawki opłaty za śmieci przy naliczaniu jej na podstawie zużycia wody (około 150 zł). Przewiduje ona również, że gminy fakultatywnie będą mogły pokrywać część kosztów gospodarowania odpadami z dochodów własnych, które nie pochodzą z opłat za śmieci pobranych od mieszkańców.
Przed debatą senackie komisje przyjęły jednak poprawki, które zmierzają do wykreślenia tych dwóch rozwiązań.