Bruksela: Protest Greenpeace ws. polityki rolnej UE

​Ministrowie rolnictwa UE są bliscy zawarcia porozumienia w sprawie reformy programu subsydiów, który ma wspierać małe gospodarstwa, a jednocześnie cały sektor skierować na bardziej zielone tory. Na finiszu rozmów w Brukseli odbył się protest.

article cover
OLIVIER HOSLETPAP/EPA

Dorota Bawołek, Polsat News: Najpierw proszę wytłumaczyć powody dzisiejszej akcji.

Marco Contiero, Greenpeace Belgia: Chcemy wysłać wiadomość, że problemy ze wspólną polityką rolną są monumentalne. To porażka dla ludzi, środowiska i ogromnej większości rolników, których jest coraz mniej. Codziennie w Europie bankrtuje tysiąc rolników. Taka polityka to nie reformy, jedyne co w niej jest to zielona farba. Jest pomalowana na zielono, żeby miała lepszy wizerunek. Dziś chcemy potępić i klęskę tej polityki i próby dokonania greenwashingu podejmowanej przez wszystkie instytucje, które biorą w tym udział. 

Co pana zdaniem nie jest we wspólnej polityce rolnej dostatecznie zielone? 

Widzimy na przykład bardzo wyraźne osłabienie wszystkich wymogów środowiskowych zawartych w pierwotnym projekcie Komisji Europejskiej. W tym prawie jest pełno wyjątków i furtek. Dzięki nim wpływowe branże, wpływowi właściciele ziemscy i wpływowe farmy przemysłowe będą mogły utrzymać obecną sytuację kosztem drobnych rolników, którzy naprawdę nie mają dość pieniędzy, by dożyć do końca miesiąca. 

OLIVIER HOSLETPAP/EPA

Nie ma miejsca na porozumienie? Nasza gospodarka jest oparta na węglu, a transformacja jest trudna.

Jest trudna. Dlatego mówimy o transformacji. Zmian nie da się dokonać z dnia na dzień, ale jedna trzecia europejskiego budżetu powinna pozwolić na przeprowadzenie transformacji europejskiego rolnictwa w ciągu najbliższych lat. Potrzebujemy dekady na stworzenie o wiele bardziej zrównoważonego systemu, ale jeśli nie zaczniemy teraz, jeśli zmarnujemy kolejnych 10 lat, to będzie oznaczało, że później zmiany będzie trzeba wprowadzać jeszcze szybciej. 

OLIVIER HOSLETPAP/EPA

To farba ekologiczna?

To farba wodna, to deszczówka wymieszana z sokiem cytrynowym i innymi naturalnymi składnikami.

Rozmawiała w Brukseli Dorota Bawołek, Polsat News

OLIVIER HOSLETPAP/EPA
Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas