Gatunki inwazyjne zwierząt

Czwartek, 18 stycznia 2024 (10:37) Aktualizacja Piątek, 5 kwietnia 2024 (12:08)
Gatunki inwazyjne zwierząt zalicza się do IGO, czyli do inwazyjnych gatunków obcych. Nie są one rodzime dla danych terenów, pochodzą z innych obszarów i szerokości geograficznych, a mimo tego doskonale zaaklimatyzowały się w nowym środowisku. Szybko się rozmnażają i dominują w określonym rejonie. Gatunki inwazyjne żyją na terenie całej Polski i to zarówno na lądzie, jak i w wodzie.
Gatunki inwazyjne zwierząt Rośliny i zwierzęta - najważniejsze informacje
Jenot to w Polsce gatunek inwazyjny. /Stanzi11 /123RF/PICSEL

Gatunki inwazyjne zwierząt - najważniejsze informacje

Gatunki inwazyjne zwierząt w Polsce

Gatunki inwazyjne zwierząt to w większości drapieżniki. Konkurują z rodzimymi przedstawicielami fauny o pokarm i zasoby środowiska – np. siedliska do życia – a tym samym mogą prowadzić nawet do ich wyginięcia. Gatunki inwazyjne to także nosiciele groźnych patogenów, którzy przyczyniają się do zubożenia bioróżnorodności ekosystemów.

Babka bycza to ryba, której naturalnym terenem występowania jest Morze Kaspijskie, Czarne i Azowskie. Zagraża zwłaszcza innym, żyjącym niemal od zawsze w Morzu Bałtyckim babkom – np. piaskowym i czarnoplamkom. Żywi się małżami (m.in. omułkami) i przyczynia się do zmniejszenia ich liczebności. 

Inwazja babki byczej rozpoczęła się prawdopodobnie w Gdyni. Młode trafiły do Zatoki Gdańskiej wraz z wodami balastowymi statków w 1987 roku.

Jenot dotarł do Polski z południowo-wschodniej Azji. Jest groźny dla osłabionych po zimie saren, kuraków leśnych i kaczek. Niszczy lęgi ptaków oraz konkuruje z rodzimymi lisami i borsukami. Jenot czasami zajmuje borsucze nory i przyczynia się do roznoszenia pasożytów.   

Jenot przypomina szopa pracza, ale tak naprawdę należy do rodziny psowatych.

Rak pręgowaty pochodzi z Ameryki Północnej. Wypiera rodzime raki – szlachetnego i błotnego. Jest odporny na dżumę raczą, jednak jest jej nosicielem. Dla innych gatunków tych skorupiaków jest ona chorobą śmiertelną. 

Szop pracz (gatunek inwazyjny w Polsce) lubi żyć również w miastach. W USA spotka się go często np. na ulicach Filadelfii, Nowego Jorku i Waszyngtonu.

Gatunki inwazyjne zwierząt - Wiadomości

Gatunki inwazyjne zwierząt - Wideo