Termity

Aktualizacja

Termity (Isoptera) to rząd owadów społecznych z podgromady uskrzydlonych. Przystosowaniem termitów do odżywiania się drewnem są występujące w układzie pokarmowym, rozkładające celulozę, pierwotniaki.

Gniazdo termitów
Gniazdo termitów123RF/PICSEL

Termity - najważniejsze informacje

Rząd:
termity
Gromada:
owady
Typ:
stawonogi
Królestwo:
zwierzęta

Termity występują w południowej części Europy, Ameryce, Afryce, Azji i Australii. Najchętniej bytują na terenach o tropikalnym klimacie. Nie występują w Polsce. Do termitów zalicza się przeszło 2000 gatunków owadów. 

Gdzie żyją termity?

Termity żyją w społecznościach klasowych. Wyróżnia się:

  • kastę reprodukcyjną – należy do nich król i królowa,
  • kastę robotniczą,
  • kastę żołnierską.

Co ciekawe, osobniki należące do kasty robotniczej mogą zmienić formę płciową. Do ich głównych zadań należy budowa termitiery, zdobywanie pożywienia i dbanie o larwy. Robotnice dożywają do 4 lat. Natomiast kasta żołnierska jest odpowiedzialna za ochronę siedliska. Królowa może dożyć nawet do 50 lat. 

Termity budują kolonie, czyli termitiery. Natomiast są to owady mobilne, a same larwy także są przenoszone w różne miejsca, w celu ich ochrony. Termity lubią budować gniazda w ziemi, w korzeniach drzew czy w budynkach. Lubią wysoką wilgotność. Te owady głównie żywią się miękkim drewnem, natomiast w okresach głodu nie pogardzą także twardym. Żerują także na wszelkich innych produktach zawierających celulozę, czyli tekturze czy nawet bibule. 

Termity lubią ciepło i wilgoć, nie potrzebują światła w swoich siedliskach. Owady chore i niezdolne do pracy są pożerane przez inne osobniki. 

Jak wyglądają termity?

Termity mają niewielkie rozmiary, dorosłe osobniki osiągają do 15 mm długości. Ich anatomię można podzielić na głowę, tułów i odwłok. Mają silną żuchwę, która pozwala na drążenie tuneli w drewnie i żucie twardego materiału roślinnego. Rozwój oczu termitów jest uzależniony od przynależności kastowej. Robotnice i żołnierze mają ten narząd zredukowany. U króla i królowej oczy są dobrze rozwinięte. Termity słyszą poprzez narządy słuchu umiejscowione na czułkach. 

Osobniki płciowe rozmnażają się poprzez kopulacje, a następnie samica składa jaja. Po ich wykluciu się larwami zajmują się rodzice zamiennie. Pełen rozwój larwy do osobnika dorosłego trwa około 13 miesięcy. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas