Globalne ocieplenie sprzyja termitom. Zmiany klimatu działają na ich korzyść

Jak się okazuje, globalne ocieplenie ma swoich zwolenników, którymi są termity, a przynajmniej z pewnością by nimi były, gdyby potrafiły logicznie myśleć. Z najnowszego badania wynika, że te uskrzydlone owady uwielbiają ciepło do tego stopnia, że w warunkach gorętszych o kilka stopni Celsjusza rozdrabniają drewno o wiele efektywniej.

Termity lubią ciepło
Termity lubią ciepłopixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Globalne ocieplenie przynosi nam masę przeróżnych szkód, których z pewnością wolelibyśmy uniknąć, a także olbrzymią ilość prawdziwych ludzkich tragedii spowodowanych między innymi poprzez nasilenie się ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak powodzie, susze czy huragany.

Oczywiście lista reperkusji zmian klimatu jest znacznie dłuższa, jednak jak się okazuje, są na naszej planecie gatunki, które z podwyższonej temperatury mogą być zadowolone. Mowa o niewielkich termitach.

Zadowolone termity

Jak wynika z najnowszego badania naukowego opublikowanego w czasopiśmie naukowym "Science", termity zajadają drewno znacznie szybciej, kiedy temperatura powietrza jest wyższa. Przykładowo przy 30°C rozdrabniają je około siedem razy prędzej w porównaniu do temperatury wynoszącej o 10°C mniej.

Oznacza to, że wspomniane stworzenia mogą mieć w przyszłości zdecydowanie większy wpływ w globalnym obiegu węgla niż obecnie. Warto zaznaczyć, że uwalnianie zgromadzonego w martwym drewnie węgla do atmosfery może przyspieszyć tempo zmian klimatu.

Uczeni przewidują zwiększoną aktywność termitów w nadchodzących dekadach. Dodatkowo dzięki ocieplaniu się planety z każdym rokiem zwiększa obszar ich potencjalnego występowania. Z pewnością termity można aktualnie nazwać jednymi z wygranych spowodowanego przez człowieka globalnego ocieplenia.

Czapla biała, żołna, a nawet pelikan. Ciepłolubne ptaki pokochały PolskęPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas