Ptaki mają wspaniałą pamięć. Sikorki doskonale wiedzą, gdzie i kiedy jadły
Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge dowodzi, że sikory modre i bogatki przypominają sobie, co jadły w przeszłości, oraz gdzie i kiedy znalazły jedzenie. To badanie sugeruje, że dokarmianie ptaków przez ludzi może przyczyniać się do ewolucji pamięci.
W tym eksperymencie sikorki modre i bogatki wykazały pamięć "podobną do epizodycznej", aby poradzić sobie ze zmianami w dostępności pożywienia podczas żerowania.
Pamięć epizodyczna to system pamięci obejmujący świadome przypominanie sobie doświadczonych zdarzeń. Wielu psychologów uważa, że jest typowo ludzka, ale coraz więcej dowodów sugeruje, że wiele zwierząt posiada pamięć podobną do epizodycznej.
94 sikorki wzięły udział w przełomowym badaniu
W testach wykorzystano zautomatyzowane pojemniki na żywność i program komputerowy, który śledził zachowanie każdego z ptaków. Wszystkie karmniki były wyposażone w specjalne nadajniki. Gdy ptaki lądowały na przy karmniku, specjalnie opracowane programy uwalniały (lub też nie uwalniały) pokarm przez elektroniczne drzwiczki.
Zobacz również:
"Te odkrycia dostarczają pierwszych dowodów na istnienie pamięci epizodycznej u dzikich osobników i pokazują, że sikory modre i bogatki mają bardziej elastyczny system pamięci, niż wcześniej zakładaliśmy" - powiedział główny autor badania James Davies z Comparative Cognition Lab na Uniwersytecie w Cambridge.
Jak twierdzi badacz "poprzednie badania nad pamięcią epizodyczną obejmowały gatunki ptaków o większych mózgach, np. krukowate, które ukrywają jedzenie. To badanie koncentruje się na mniejszych mózgach, bardziej powszechnych ptakach, które nie ukrywają jedzenia. Nasze odkrycia sugerują, że te ptaki są bardziej inteligentne, niż im się to przypisuje" - stwierdziłbadacz.
Naukowcy sugerują, że posiadanie bardziej elastycznej pamięci może pomóc tym ptakom radzić sobie z dodatkowym stresem środowiskowym i wahaniami spowodowanymi zmianami klimatu.
Sikorka jednym z ulubionych ptaków w Polsce
Sikorka znajduje się na 6 miejscu (według statystk Lasów Państwowych) ulubionych ptaków Polaków. Sikorki są szczególnie łakome zimą. Sikorki to niezwykle łakome ptaki. W okresie zimowym potrafią zjeść one równowartość swojej wagi. Latem żywią się głównie owadami, ich jajami oraz poczwarkami. Szacuje się, że jedna rodzina sikorek w ciągu roku może nawet zjeść 75 kg takiego pokarmu.
W okresie jesienno-zimowym sikorki przerzucają się na pokarm roślinny. Lubią odwiedzać przydomowe karmniki. Jeśli chcemy im dogodzić, możemy umieszczać w nich nasiona słonecznika, prosa, ziarna zbóż oraz rozłupane orzechy. Polubią także słoninę, musimy jednak pamiętać, aby nie była solona.