Klejące opaski na drzewa zabijają też ptaki! Uważaj, zanim użyjesz

Opaski na drzewa to pomysł, który powstał myślą o pozbywaniu się owadów, np. mszyc z owocowych drzewek. Jednak, jak się okazuje, doprowadzają one niejednokrotnie do śmierci ptaków. Nie jest to z pewnością ekologiczne rozwiązanie.

Opaski na pnie drzew, inaczej lepy na owady to rodzaj dwustronnej taśmy, która pokryta jest z obu stron niewysychającym klejem. Mają one służyć do walki z owadami i robakami, które niekoniecznie muszą wyrządzić pniom i drzewkom krzywdę. Jak się okazuje, takie lepy są zabójcze nie tylko dla owadów, ale i dla ptaków. W internecie można znaleźć jeden z opisów takiego zdarzenia.

Lep zabija ptaki

Opaska lepowa jest łatwa w użyciu, bo wystarczy okleić nią drzewko - gałęzie czy pień. Do taśmy przyklejają się wszystkie owady i robaki, które spacerują po pniu, nawet te, które nie są potencjalnym zagrożeniem dla naszych drzew. W mediach społecznościowych pojawił się apel jednej z kobiet, która użyła tzw. opaski z taśmą.

Reklama

"Ostrzeżenie! Jeśli macie ogród, który chętnie odwiedzają ptaki nie stosujcie w nim na drzewa owocowe opasek naklejanych do wyłapywania owadów. Są one powleczone substancją klejącą wewnątrz, żeby przykleiły się do pnia, i na zewnątrz, żeby wyłapały migrujące jesienią owady. Niestety, na tych, które kupiłam, klej jest tak mocny, że przyklejają się do niego także małe ptaki" - napisała kobieta na Facebooku.

Na sygnał o wypadkach zareagował inny użytkownik:

"Jeżeli macie ptaki w ogrodach to po co stosować opaski na owady? Ptaki dadzą sobie radę z owadami! Opaski zabijają również pożyteczne owady bez selekcji, wszystko co się rusza" - odpowiedział.

Posiadaczka ogrodu znalazła przyklejoną do drzewa sikorkę. "Czysta rozpacz" - napisała. Ptak nie przeżył. Nie wiadomo, jak długo tkwił przyklejony do drzewa.

Jak mówi użytkowniczka Facebooka, od razu usunęła wszystkie opaski z drzew, aby podobna sytuacja nie przytrafiła się kolejnym ptakom.

"Nieświadomie zgotowałam im (ptakom) takie piekło... Uważajcie na to paskudztwo, może dla drzew jest dobre, ale ptaki - zabija" - zakończyła.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sikorki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy