Najbardziej zanieczyszczone miasta na świecie. 83 tylko w jednym kraju

Złej jakości powietrze zagraża zdrowiu miliardów ludzi na Ziemi. Według nowego raportu o jakości powietrza niemal 100 najbardziej zanieczyszczonych miast znajduje się w Azji. Zanim jednak odetchniemy z ulgą, warto przyjrzeć się Polsce. Niestety nie mamy powodów do zadowolenia.

Widok na krakowski Wawel przed wschodem słońca (w tle Elektrociepłownia Kraków)
Widok na krakowski Wawel przed wschodem słońca (w tle Elektrociepłownia Kraków) Jar.ciurus/CC BY-SA 3.0 PL DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)Wikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wiele państw świata walczy z zanieczyszczeniem powietrza. Według nowego raportu o jakości powietrza w 2023 roku IQAir 99 miast o najgorszej jakości powietrza znajdowało się w Azji, z czego 83 w samych Indiach. Wszystkie przekroczyły wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące jakości powietrza dziesięciokrotnie. Jedyne miasto spoza Azji w pierwszej setce to znajdujące się w RPA Benoni.

W raporcie podsumowano dane dotyczące jakości powietrza, a dokładnie zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM2,5 z 7812 miast w 134 krajach, regionach i terytoriach. Dane wykorzystane do stworzenia tego raportu zostały zebrane z ponad 30 000 stacji monitorowania jakości powietrza prowadzonych przez instytucje badawcze, organy rządowe, uniwersytety i placówki edukacyjne, organizacje non-profit, firmy prywatne.

10 najbardziej zanieczyszczonych miast świata:

  1. Begusarai, Indie
  2. Guwahati, Indie
  3. Delhi, Indie
  4. Miullanpur, Indie
  5. Lahore, Pakistan
  6. Nowe Delhi, Indie
  7. Siwan, Indie
  8. Saharsa, Indie
  9. Goshaingaon, Indie
  10. Katihar, Indie

Najbardziej zanieczyszczonym miastem w zeszłym roku było Begusarai, półmilionowe miasto w stanie Bihar w północnych Indiach. Tam roczne stężenie pyłów PM2,5 było na poziomie 118,9 μg/m sześc. - 23 razy więcej niż dopuszczają normy WHO.

Zanieczyszczenie miast na świecie
Zanieczyszczenie miast na świecieIQAirzrzut ekranu

Wśród 10 państw i regionów z najgorszą jakością powietrza znalazły się w kolejności Bangladesz, Pakistan, Indie, Tadżykistan, Burkina Faso, Irak, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Nepal, Egipt.

Tylko 9% z ponad 7800 przeanalizowanych miast na całym świecie zarejestrowało jakość powietrza spełniającą standardy WHO, które mówią, że średni roczny poziom PM2,5 nie powinien przekraczać 5 mikrogramów na metr sześcienny.

10 miast z najlepszą jakością powietrza to:

  1. Kuusamo, Finlandia
  2. Utsjoki, Finlandia
  3. Sodankylä, Finlandia
  4. Szu, Kazachstan
  5. Underwood, Australia
  6. Broken Hill, Australia
  7. Wilson, USA
  8. Oroville East, USA
  9. Judburry, Australia
  10. Emu River, Australia
Jakość powietrza w miastach Europy
Jakość powietrza w miastach EuropyIQAirzrzut ekranu

Jak bardzo zanieczyszczone są miasta w Polsce?

Polska znalazła się na 74 miejscu wśród państw. Natomiast najbardziej zanieczyszczoną miejscowością, jest położony w woj. łódzkim Ksawerów.

Najbardziej zanieczyszczone pyłami PM2,5 miejscowości w Polsce to:

  1. Ksawerów
  2. Orzesze
  3. Kalisz
  4. Lublin
  5. Racibórz
  6. Lwówek Śląski
  7. Jastrzębie-Zdrój
  8. Zabierzów
  9. Włocławek
  10. Dębica

Warto wspomnieć, że znany z fatalnej jakości powietrza Kraków znalazł się dopiero na 13 pozycji, tuż przed Bielsko-Białą.

Dlaczego zanieczyszczenie powietrza jest tak niebezpieczne?

Zanieczyszczenie powietrza, powodujące szacunkowo jeden na dziewięć zgonów na świecie, stanowi największe zagrożenie środowiskowe dla zdrowia ludzkiego. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną szacunkowo siedmiu milionów przedwczesnych zgonów na całym świecie każdego roku.

Narażenie na zanieczyszczenie powietrza PM2,5 prowadzi do wielu schorzeń, w tym między innymi astmy, raka, udaru i chorób płuc, a także zaostrza je. Ponadto narażenie na podwyższony poziom drobnych cząstek może upośledzać rozwój poznawczy u dzieci, prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym i komplikować istniejące choroby, w tym cukrzycę.

"Wydarzenia": Światowy Dzień RecyklinguPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas