Miało być mniej, a jest więcej. Jednorazowe kubki i talerze zaśmiecają świat

Pomimo dyrektyw wprowadzanych na rzecz zmniejszenia skali wykorzystywania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku, ich produkcja wzrosła o kilka milionów ton rocznie. Z czym wiąże się nadprodukcja artykułów na bazie paliw kopalnych?

Odpady z tworzyw sztucznych - problem, który miał zostać rozwiązany wcale się nie zmniejsza
Odpady z tworzyw sztucznych - problem, który miał zostać rozwiązany wcale się nie zmniejszaDan KitwoodGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Plastiki jednorazowego użytku są ogromnym zagrożeniem dla środowiska. Niezliczone ilości tych odpadów są zakopywane na wysypiskach lub trafiają do rzek i oceanów. Proces produkcyjny związany jest też z emisją gazów cieplarnianych.

Chociaż w sklepach znaleźć można coraz więcej alternatyw dla jednorazowych kubków, słomek, talerzy i sztućców, to produkcja tworzyw sztucznych do użycia "na jeden raz" wzrosła w ciągu dwóch lat.

Australijska Fundacja Minderoo ocenia, że wykorzystanie surowców pochodzących z recyklingu pozostaje "w najlepszym razie działalnością marginalną".

Plastikowy kryzys

Członkowie fundacji Minderoo zwracają uwagę na kryzys związany z produkcją i brakiem umiejętności radzenia sobie z odpadami z tworzyw sztucznych. "Kryzys znacznie się pogorszy i będzie trwać do czasu absolutnego spadku skali zużycia tych produktów jednorazowego użytku."

Koncern Exxon Mobil znalazł się na szczycie listy światowych firm petrochemicznych, które produkują polimery wykorzystywane w tworzywach jednorazowego użytku. Zaraz za nim uplasował się chiński koncern Sinopec. Obie firmy zwiększają zdolności produkcyjne polimerów.

Agencja Reuters donosi, że koncern Exxon Mobil nie udzielił komentarza w tej sprawie.

Chińska produkcja

Według Reutersa, to Chiny napędzają wzrost popytu na tworzywa sztuczne. Pomimo światowych zakazów dotyczących sprzedaży produktów takich jak jednorazowe plastikowe talerze, kubki czy patyczki kosmetyczne, ich produkcja nie maleje. Chiny zapowiedziały w 2022 r., że dokonają głębokich cięć w produkcji i stosowaniu tworzyw sztucznych jednorazowego użytku oraz całkowicie zakażą niektórych produktów.

Niestety szacuje się, że Chiny jeszcze bardziej zwiększą produkcję polimerów do 2027 r. - twierdzi organizacja Minderoo.

W 2021 r. wyprodukowano z paliw kopalnych około 137 mln ton tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Do 2027 r. liczba ta prawdopodobnie wzrośnie o kolejne 17 mln ton.

Protesty rolników. Czy zboże techniczne trafia na nasze stoły?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas