Zakopali niebezpieczne odpady. Nakrył ich dron i georadar

Pracownicy inspekcji ochrony środowiska wykryli na Śląsku niebezpieczne odpady, które ktoś nielegalnie zakopał na terenie jednego z zakładów. W akcji inspektorów niezbędne okazały się dron i georadar. Trzeba było przeprowadzić tzw. wykopy sondażowe.

Pod koniec stycznia inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wraz z pracownikami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska skontrolowali teren należący do jednej z firm w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie). Miała się ona zajmować rekultywacją tego obszaru.

Dron i georadar wykryły nielegalne odpady

Kontrolerzy w czasie swojej akcji użyli drona i georadaru. Na kontrolowanym terenie wykonano też dwa wykopy sondażowe. W czasie akcji ujawniono zakopane odpady niebezpieczne, m.in. pojemniki po farbach i lakierach oraz opakowania po nadtlenku wodoru i alkoholu izopropylowym.

"Na wykopanych pojemnikach były widoczne piktogramy wskazujące na różne rodzaje niebezpieczeństw dla zdrowia i życia. Ujawniono również zakopane odpady pochodzenia budowlanego, których spółka nie mogła używać przy prowadzonej rekultywacji terenu" - poinformowali inspektorzy w komunikacie prasowym.

Reklama

Inspektorzy uderzają w mafię śmieciową

Akcja kontrolerów śląskiego WIOŚ prowadzona była ramię w ramię ze specjalną jednostką Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zespół ds. Stosowania Techniki Specjalnej to wykwalifikowana grupa ekspertów w strukturach Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. Specjaliści z tej grupy zajmują się obsługą sprzętu, m.in. dronów i georadarów.

Niedawno drony inspekcji ochrony środowiska przyłapały na gorącym uczynku także osoby, które chciały nielegalnie pozbyć się odpadów w woj. dolnośląskim. Na wyrobisku, które miało być poddane rekultywacji, ujawniono zrzut 30 ton odpadów komunalnych.

Zobacz także: Polska importuje setki tysięcy ton odpadów. Najwięcej jest z Niemiec

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odpady | Nielegalne odpady | Śląsk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy